Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bárta rozložil VV. Plánuje kandidovat za Okamuru, naznačil véčkař

Předseda Věcí veřejných Radek John a volební manažer strany Vít Bárta  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Věcí veřejných Radek John a volební manažer strany Vít Bárta | foto: ČTK

PRAHA Ve Věcech veřejných proběhl v pondělí večer asi definitivní rozkol. Vedení strany se rozpadlo poté, co se část členů rozhodla kandidovat za hnutí Úsvit přímé demokracie, které do voleb vede senátor Tomio Okamura. Otto Chaloupka v rozhovoru pro Lidovky.cz nakonec připustil, že se straníci pohádali a Věci veřejné jako strana kandidovat nebudou.

Lidovky.cz  VV se měly včera dohodnout, že nebudou samostatně ve volbách kandidovat a někteří véčkaři se místo toho objeví na kandidátkách Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury. Je to pravda?
V podstatě máte trochu pravdu. Formuloval bych to trošku jinak - VV se nedohodly, že nepůjdou do voleb. Já a velká část lidí z VV z celé republiky chtějí jít do voleb, protože se nemáme za co stydět a máme na to právo. Určitá část VV se rozhodla, že nepůjdeme do voleb, a určití lidé z naší strany budou na kandidátkách hnutí Tomia Okamury.

Poslanec Otto Chaloupka

Exposlanec Otto Chaloupka

Lidovky.cz  Objevíte se na některé kandidátce i vy?
Co se týče mě, měl jsem tu nabídku - na třetí místo, myslím relativně volitelné, na jižní Moravě. Ovšem já jsem Věci veřejné a nejsem přeběhlík. Nejsem zrádce. Proto jsem tuto nabídku odmítl. Sice mi to dalo trochu uvažování, ale když jsem zjistil přesné podmínky této "spolupráce", že nejde o férovou spolupráci Úsvitu a VV, tak jsem tuto nabídku odmítl.

Lidovky.cz  Proč podle vás nejde o férovou nabídku? Co je tam, za problém?
Co je za problém? Zhruba 350 lidí na kandidátkách z celé republiky a z toho asi jenom šest nebo osm lidí z VV. To nepovažuji za spravedlivé rozdělení.

Lidovky.cz  Takže nabídku od pana Okamury dostalo jen těchto pár lidí?
Ano.

Lidovky.cz  To znamená jen některé výrazné tváře vaší strany?
To nebudu komentovat. Pan Okamura vyjde se svými kandidátkami buď během dneška nebo zítřka, má to tak tuším naplánované.

Aktuálně

VV oznámily, že schválily spolupráci s hnutím Úsvit Tomia Okamury. Jako první informaci přinesl server iDnes.cz.

  • "S touto vizí jsem kandidoval na předsedu VV v únoru 2013, kdy jsem doslovně řekl, že VV v sobě musí mít pokoru za učiněné chyby, musí se snažit přivést do politiky nové osobnosti i politické subjekty s cílem prosazení našich reforem," uvedl předseda VV Vít Bárta. Zda bude on sám kandidovat, zatím neoznámil. Na rozdíl od Chaloupky ale tvrdí, že většina regionů se schváleným postupem souhlasila. " Z 19 členů grémia pro něj zvedlo ruku 12 lidí.
  • Kateřina Klasnová se rozhodla nekandidovat do sněmovny. "Rozhodně považuji za správné, že nebudu kandidovat – protože by to bylo zcela proti mému přesvědčení – být na listině Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury."

"Nemám žádnou oficiální zprávu o tom, že VV podpoří Úsvit a ani předseda vv mne o tom v tuto chvíli neinformoval... Nadále platí, že Úsvit bude mít zcela samostatné kandidátky a nebude vytvářet žádnou předvolební koalici. Rádi však dáme prostor na kandidátkách konkrítním osobnostem, které mohou být přínosem v prosazení přímé demokraci," reagoval pro Lidovky.cz Tomio Okamura.

Lidovky.cz  Nabídka spolupráce ale vzešla od pana Okamury?
Nevím, kde toto koketování začalo. To nedokáži říct. Já jsem s panem Okamourou seděl na kafi už nějaký čas před tím, než byl senátorem. A na toto přišla řeč jenom okrajově. Říkal, že chystá nějaké hnutí a já se mu zmínil, že bych toho chtěl být součástí. Potom už to bylo upečené a přišla nabídka, jestli ano - budu na kandidátce, nebo nebudu. Ale když jsem zjistil, že jde o spolupráci jen s pár jedinci od nás, tak jsem řekl že ne. Toto není fér.

Lidovky.cz  A kandidatura VV tedy není ještě vyloučena?
Pracujeme na tom. Nemůžu vám k tomu nic zatím říct. Je kolem dost povyk. Já se snažím ještě s pár lidmi ve vedení - no, ve vedení. To vedení už...

Tak já vám řeknu, jak to je. VV do voleb nepůjdou. My jsme se tak úplně strašně neshodli na tom, že musíme jít s Tomiem Okamurou v takovémto počtu za takovýchto podmínek. Ano, měli jsme jít s Okamurou, s Míšou Babákem jsme objeli celou republiku, měli jsme souhlas od mnoha lidí, mluvili jsme s členy krajských rad. Ale mělo jít o spolupráci s Tomiem Okamurou jen za rovných podmínek. To jsem byl schopný odsouhlasit taky, pokud by šlo o společnou kandidátku těchto dvou stran. Tak to ale nebude. Takže včera jsme se na grémiu nepohodli, část místopředsedů rezignovala na svou funkci, a odsouhlasilo se, že se jde do voleb s panem Okamurou v tom formátu, že za jeho Úsvit bude kandidovat jen pár našich lidí.

Lidovky.cz Nemůžete nyní už být konkrétní, kdo chce jít s panem Okamurou do voleb? Bude to pan Bárta?
(Dlouhé mlčení) My nesmíme ani naznačovat...

Lidovky.cz  Tak to vnímám jako souhlas. A když to bude pan Bárta, tak i paní Klasnová?
Ne, určitě ne. Kačenka ne. Kačenka je véčkařka.

Lidovky.cz  A pan John?
Pan John určitě taky ne. Ovšem poslouchejte. Po včerejšku už budu věřit čemukoli. Opravdu, po včerejšku už nemůžu říct ano ne a už určitě nemůžu k jednotlivým jménům říct určitě ne nebo určitě ano. Ale Chaloupka určitě ne. Na milion procent ne. Za nic ostatního už opravdu neručím.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA STROJE VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 33 000 Kč