Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Barták chtěl tryskáče pro politiky. Kalousek plán zatrhl, nejsou peníze

Vládní airbus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vládní airbus - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Do konce roku měl vzniknout plán na pořízení letounů do "vládní letky". Nejsou peníze, projekt se zastavuje.

"Jezdíte v pět let staré fabii a máte v plánu koupit si novou octavii. Pak vás ale vyhodí z práce a vy se prostě spokojíte i s tou starou fabií." Tímto podobenstvím zastavil ministr financí Miroslav Kalousek projekt na obnovu letadlového parku, který ke svým zahraničním cestám využívají čeští politici a delegace. "Nejsou na to peníze," dodal pro Lidové noviny.

Schwarzenbergův let měl závadu, ministr se ale nebojí
První zářijovou neděli měl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg odletět na mítink do Paříže. Po příjezdu na letiště ale zjistil, že sovětský stroj Jak-40, který dodnes využívají čeští politici, stejně jako třeba jejich polští kolegové, má technické potíže. Ministr tak odletěl až s hodinovým zpožděním. "Už jsem si zvykl," glosoval to Schwarzenberg s úsměvem.

Jde zatím o poslední vroubek, který si do svých křídel zadřely státnické letouny a vrtulníky armádního dopravního letectva. V roce 2007 jej sice omladily dva moderní airbusy, minulá vláda Jana Fischera nicméně letos v květnu schválila plán na další obnovu.

Pro zvětšení rozklikněte

Dopravní letectvo armády ČR - grafika.

Ministerstva obrany a financí měla do konce roku vypracovat analýzy, jakým způsobem by měly být koupeny až tři malé tryskáče a dva vrtulníky. Tedy náhrady helikoptér Mi-8 a letounů Jak-40 a Challenger.

Jenže tomu je nyní konec. V souvislosti s úspornými opatřeními ve všech resortech nepřipadá podle hlídače státní kasy Miroslava Kalouska nákup letadel v úvahu. "Nezáleží na stáří letounu, do vzduchu může pokaždé jen perfektně připravený stroj," říká Kalousek. Ostatní ministři současný stav chápou. "V těch letadlech se zásadně nebojím a na výměnu beztak nemáme peníze," tvrdí Karel Schwarzenberg, který jako ministr zahraničí létá často.

Ministr vnitra Radek John (VV) a jeho stranický kolega Vít Bárta shodně tvrdí, že politici by měli při zahraničních cestách využívat běžné linky.

"V rámci úsporných opatření jezdím autem, navrhuju to všem. Pro obnovu letky nejsem," říká John. "Než kupovat nová letadla, dal bych přednost letce ČSA a peníze ušetřit," připojuje se Bárta.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), jehož resort by měl výměnu na starosti, je však zastáncem pomalého obnovování parku. "Některé stroje jsou již pokročilého stáří a jsou postupně podle plánu obměňovány," reaguje s tím, že současně jsou důležité i ekonomické možnosti.

"Kdo se bojí, ať chodí pěšky"
Na penězích se ale nyní nákup, jehož podklady měl začít připravovat už minulý ministr obrany Martin Barták, zastavil.

Podle Miroslava Kalouska jiné řešení není. "Kdo se bojí, ať chodí pěšky," glosuje to ministr.

Obnova letky měla navazovat na restrukturalizaci z roku 2005. Tehdy vláda rozhodla, že ze své výzbroje odebere dva sovětské stroje Tu-154. O dva roky později pak v Praze přistály nové airbusy.

Jednu z posledních zahraničních cest v "tučku" podnikl prezident Václav Klaus do Japonska. Letadlo však nedoletělo až do cíle, mezi japonskými městy musel Klaus přejet vlakem. Nazpět do Česka pak odletěl záložním strojem.

Kromě stříbrných airbusů nyní mohou politici při svých zahraničních cestách využívat malý tryskáč Challenger a dva pomalejší stroje sovětské výroby Jak-40.

Pro cesty po tuzemsku je nejčastěji používána jedna ze dvou helikoptér Mi-8.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...