Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Basketbalistky vypadly s Běloruskami

CHIETI Sen českých basketbalistek o obhajobě titulu mistryň Evropy se rozplynul ve čtvrtfinále po senzační prohře s Běloruskem 46:52.

Česko-Bělorusko 46:52

Na svěřenkyně trenérů Jana Bobrovského a Lubora Blažka dolehla těžká herní krize, špatně kombinovaly a hlavně byly nejisté v koncovce. Český tým bude hrát jen ve skupině o 5. až 8. místo, v níž potřebuje k postupu do olympijské kvalifikace dvakrát zvítězit.

Dvě úspěšné tříbodové střely Vítečkové zajistily českým hráčkám hodně snadný vstup do zápasu, neboť po šesti minutách byl stav 10:2. Ovšem Bělorusky houževnatě a urputně bránily a měly přečtené signály českého týmu. Rozehrávačka Machová gestikulací rukama často jen marně vybízela spoluhráčky, aby se uvolnily. Kombinační akce českého týmu působily značně kostrbatě. Soupeřky vycítily nejistotu českých hráček a po jednoduchých protiútocích rychle ukrajovaly z náskoku. Bělorusky brzy srovnaly krok, získaly psychickou pohodu a osmělovaly se stále častěji k zakončení. České hráčky měly sice kvalitní mušku z tříbodového prostoru, odkud z deseti pokusů v prvním poločase pět proměnily, ale koncovka z podkošového prostoru byla zoufalá. K výraznému zvratu nedošlo ani po změně stran. Obhájkyně titulu si přestaly věřit v zakončení a místo střelby hledaly raději spoluhráčku. Přes houštinu bránících soupeřek v podkošovém prostoru bylo velmi obtížné se prosadit. Kromě toho několikrát ztratily školácky míč při rozehrávkách.

Důležitost čtvrtfinále změnila závěr v neúprosnou, ale i hodně nervózní bitvu se spoustou chyb na obou stranách. Češky hrály v křeči, naděje na zvrat postupně mizela, Bělorusky si vítězství vzít nenechaly a postaraly se o největší senzaci dosavadního průběhu ME.

Nejvíce bodů: Veselá 11, Kulichová a Vítečková po 9, Machová 8 - Leučanková a Marčanková po 11, Snytsinová 10. Poločas: 27:31.

Další čtvrtfinále: Lotyšsko - Francie 66:62.