Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Baťa je nevinný

Česko

  13:45
PRAHA - Po šedesáti letech od odsuzujícího rozsudku očistili žalobci jméno zlínského podnikatele Jana Antonína Bati. Ten dostal v roce 1947 v nepřítomnosti 15 let vězení za to, že se veřejně nepřihlásil do odboje proti nacistům.

Tomáš Baťa se strýcem Janem Antonínem Baťou. foto: Reprofoto

Městský soud v Praze letos rozsudek zrušil a žalobci nyní dospěli k závěru, že je J. A. Baťa nevinný. "Nebyl spáchán žádný trestný čin, věc byla bez dalších opatření založena," řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Podle spisových materiálů prý nebylo možné dovodit, zda tehdy bylo zahájeno prověřování, případně zda byl Baťa vůbec obviněn.

Právě na návrh žalobců pražský městský soud trestní řízení s jedním z nejvýznamnějších členů rodiny, která vlastní obuvnické impérium, v červnu obnovil. Zrušil rozsudek Národního soudu, který J. A. Baťu počátkem května 1947 odsoudil k mnohaletému vězení a k propadnutí celého jmění ve prospěch státu, a vrátil Baťův případ žalobcům k došetření.

Jan Antonín Baťa byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš v roce 1932 zahynul, zaujal v podniku jeho místo. Za jeho vedení továrna i město Zlín vzkvétaly. V roce 1941 odjel do Brazílie, kde v roce 1965 zemřel.

Nyní tam žije osm desítek členů jeho rodiny a s dvaadevadesátiletým Tomášem Baťou juniorem, který žije v kanadském Torontu, údajně nemají nejlepší vztahy. Tomáš Baťa junior při červnovém soudním jednání nevyloučil, že by se v budoucnu mohl domáhat odškodnění za zabavený majetek.

V poválečném Československu Národní soud J. A. Baťu obvinil z různých zločinů. V procesu, který se opíral o Benešovy dekrety, byl pak v nepřítomnosti odsouzen za to, že prý od poloviny roku 1939 v zahraničí vědomě poškozoval zájmy republiky tím, že se odmítl otevřeně připojit k československému odbojovému hnutí, bránil v tom i svým zaměstnancům a jednal tak, že se i se svými závody dostal na anglickou a americkou černou listinu. Obžaloby z kolaborace s nacisty Národní soud J. A. Baťu zprostil. Podle nynějších zjištění měl Národní soud už před 60 lety k dispozici důkazy svědčící ve prospěch J. A. Bati, nijak se jimi však nezabýval. Z archivních materiálů mimo jiné vyplynulo, že Baťovy podniky financovaly československou vládu v Londýně a posílaly příspěvky v řádech desetitisíců liber či dolarů na protinacistické aktivity - třeba na pomoc uprchlíkům z Francie. J. A. Baťa také pomohl asi třem stovkám židovských rodin uprchnout před nacismem do Kanady, USA, Mexika, Číny, kam rodiny svých zaměstnanců poslal za prací.

Autor: