Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

BBC: Češi nezrušili klecová lůžka

Česko

  7:52
LONDÝN/PRAHA - Klecová lůžka byla sice v českých ústavech pro postižené děti zakázána, přesto se dál používají. S tímto tvrzením přišla britská televize BBC v dokumentu, který měla odvysílat včera pozdě večer. České úřady závěry BBC odmítají, hodlají je nicméně prověřit.
Klecové lůžko - ilustrační foto

Klecové lůžko - ilustrační foto

Štáb britské televize prý dostal koncem loňska avízo od bývalého zaměstnance jednoho z ústavů. Filmaři se vydávali za pracovníky charitativní organizace, kteří postiženým dětem přivezli hračky. Klecová lůžka prý objevili v pěti z osmi navštívených ústavů. Jeden z nich se nachází na severu Čech u hranic s Německem.

Zde prý filmaři našli i náctiletého pacienta, který uvnitř klecového lůžka strávil už 12 let. Na internetových stránkách televize, kde z dokumentu už dopředu citovali, to popsali následovně: „Seděl vzpřímeně se sklopenou hlavou. Sotva se hýbal. Kolem něj byly jen holé zdi a železné tyče jeho klece. Nebylo tam nic, co by mohlo rozptýlit jeho mysl - žádné barvy či plakáty. Jeho světem byla jen klec.“

V jiném ústavu pak prý členům britského štábu po naléhání otevřeli pokoj, odkud se ozýval tlumený dětský pláč. „Uvnitř byla klecová lůžka, každé vysoké asi metr a půl. Byla tam celkem čtyři, v každém chlapec s vážným mentálním či fyzickým postižením. Leželi na matracích, železné tyče kolem nich tvořily klec,“ citoval z dokumentu reportér BBC Clive Myrie.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale závěry Britů odmítá. „Z těch několika záběrů, které nám ukázali, je zjevné, že nejde o klecová lůžka, ale o dětské postýlky se zásuvnými bočnicemi, jaké se používají pro mimina. Snažili jsme se jim to vyvrátit, ale neposlouchali nás,“ řekl k tomu LN mluvčí ministerstva Jiří Sezemský. „Moje děti také spí na posteli se zábranou, ačkoliv už jsou velké. Doufám, že to nikdo nepovažuje za týrání,“ dodal k tomu šéf resortu věcí Petr Nečas.

Klecová lůžka byla v českých ústavech zrušena před zhruba dvěma lety zrušena a definitivně je zakázal loni nový zákon o sociálních službách. Podle Sezemského je reportáž BBC zavádějící. „Je to spor koncepcí. Jestli je lepší pacienta, který je mentálně často ve věku dvouletého dítěte, ochránit před sebou samým podobným typem lůžka, nebo ho nadopovat medikamenty,“ uvedl Sezemský.

Již v reportáži BBC pro pořad Ten O'Clock News na záběry reagoval Martin Žárský, ředitel odboru sociálních služeb na ministerstvu práce a sociálních věcí. Slíbil, že vytvoří inspekční tým, a jako možný důsledek zmínil odebrání licence příslušným ústavům.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!