Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Beatles útočí na kapsy Britů

Česko

Poprvé od roku 1987 vycházejí alba slavné liverpoolské čtveřice opět na CD. Tentokrát digitálně remasterovaná a doplněná videohrou.

LONDÝN Déle než půl století poté, co začala veřejně vystupovat legendární kapela Beatles, se přes Británii přelévá další vlna takzvané beatlemánie. Tentokrát stojí za jejím vzedmutím vydání všech beatlesáckých alb v remasterované podobě a také distribuce hudební videohry The Beatles: Rock Band. To vše se děje právě dnes.

Zpravodajská stanice BBC připravila v rozhlasovém i televizním vysílání pořad Týden s Beatles a britské noviny přinášejí speciální přílohy o liverpoolské čtveřici, které obsahují dosud nezveřejněné materiály a rozhovory či neznámé fotografie. Obchodníci se připravují na vyšší tržby i na fronty před hudebními obchody.

Sbírka hudebních alb vychází na CD poprvé od roku 1987, tentokrát je ovšem digitálně remasterována přímo z originálních studiových pásků. Fanoušci si mohou alba kupovat jednotlivě nebo v dárkovém balení za sto sedmdesát liber (necelých pět tisíc korun) s původními zmenšenými přebaly. I když britští recenzenti oceňují zvuk nových CD a tvrdí, že měla vyjít už dávno, ještě větší pozornost se soustředí na videohru, která má k Beatles přitáhnout novou generaci fanoušků. Za videohrou je Harrisonův syn S nápadem na videohru přišel před třemi roky syn George Harrisona Dhani a jejím hudebním producentem je Giles Martin, syn producenta Beatles George Martina. Hra má na výběr čtyři animované „brouky“, pětačtyřicet písní, sedm prostředí (včetně liverpoolského klubu Cavern, newyorského stadionu Shea či studia Abbey Road) a hluk autentického obecenstva Beatles.

S výsledkem jsou spokojeni oba žijící členové Beatles i vdovy po Harrisonovi a Johnu Lennonovi. „John byl vždy pro nové nápady... Byl by nadšen koncepcí The Beatles: Rock Band,“ řekla nedělníku The Observer Yoko Ono. Také Paul McCartney si myslí, že by videohra Johna a George „pobavila“.

I když videohra získá Beatles nové přívržence, nezdá se, že by přitažlivost skupiny, která prodala ve světě na šest set milionů alb, po letech nějak polevovala. Potvrdilo se to právě před měsícem. Fanoušci si připomněli čtyřicáté výročí dne, kdy se na dnes slavném přechodu u londýnského studia fotil obal na desku Abbey Road. Křižovatku u přechodu tehdy zcela zablokovaly stovky fanoušků i novinářů z celého světa.

Hity přes portál iTunes Podobným vzpomínkám na Beatles jsou věnovány záplavy nových materiálů, které tento týden zveřejňují britská média. BBC například uvádí dokument The Beatles On Record o nahrávání jednotlivých alb, který zahrnuje dosud nezveřejněné hovory mezi „brouky“ při nahrávání v Abbey Road. The Times zase daly prostor hudebnímu novináři Rayovi Connollymu, který našel pásky se svými rozhovory s Lennonem z konce šedesátých let. Vyplynulo z nich prý například, že o rozpad Beatles se víc přičinil Lennon než McCartney, kterému tehdy fanoušci přičítali větší podíl viny na ukončení činnosti skupiny.

The Times se také zamýšlejí nad tím, které zatím nezveřejněné nahrávky slavné čtveřice by mohly ještě v budoucnu vyjít. Zmiňují nahrávku z Bournemouthu z roku 1963, která je podle listu „jedinou slušnou koncertní nahrávkou z doby, kdy média ještě nebyla Beatles posedlá“. Mladší generace ovšem spíš zajímá, kdy bude možné Beatles stahovat z internetu, například přes portál iTunes. „Už nějakou dobu bychom to rádi uskutečnili,“ řekl McCartney nedělníku The Observer, ale připustil, že dosud nebyli s to dohodnout se s vydavatelskou firmou EMI.

Autor: