Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Belgičané (skoro) na lopatkách

Česko

Čeští tenisté vedou 2:0 po úvodních dvouhrách 1. kola Davis Cupu * K postupu jim stačí vyhrát čtyřhru

BREE/PRAHA Naštvané pohledy směrem k nebesům, bezradné rozhazování rukama a vzteklá gesta. Belgičané prostě nemohli uvěřit, že jsou tak brzy skoro na lopatkách. Čeští tenisté s nimi včera neztratili ani set a vedou po úvodních dvouhrách 1. kola Davis Cupu už 2:0.

„Věděl jsem, že jsme favorité. Nečekal jsem ale, že budeme po prvním dnu vést. Od soupeře jsem čekal víc,“ radoval se nehrající kapitán Jaroslav Navrátil v rozhovoru pro Českou televizi.

Svůj souboj vyhrál Tomáš Berdych nad Olivierem Rochusem 6:3, 6:0 a 6:4 i česká jednička Radek Štěpánek tváří v tvář Xavieru Malissovi (6:2, 6:4 a 7:6).

První na řadu včera přišel zápas české dvojky Berdycha, který měl dosud se svým soupeřem Olivierem Rochusem smírnou bilanci 2:2. Po několika vyrovnaných minutách byl ale na kurtu vidět jen jeden hráč – čtyřiadvacetiletý rodák z Valašského Meziříčí.

Hned ve druhém gamu sebral Belgičanovi podání a pokračoval v tenisové krasojízdě. Sebejistě pokrýval celý dvorec, občas přecházel na síť a nechyboval při dlouhých výměnách. To domácí Rochus se nedokázal ani trochu soustředit, a dokonce se obořil i na neukázněné diváky, kteří si našli cestu do malého městečka Bree, kde se daviscupový zápas odehrává.

„Snášel to o dost hůř než já. Nechal se vytočit. Měl by ale být zvyklý, že se fanoušci na tenise nechovají jako v divadle,“ utrousil ironicky Berdych, jenž hrál ve velké pohodě. „Všechno mi šlo od ruky,“ dodal a ve druhém setu ponížil soupeře „kanárem“.

Tentokrát nepředvedl žádný psychický kolaps, jimiž se v prestižní týmové soutěži nechvalně proslavil. A když mu bylo nejhůř, mohl se opřít o své tvrdé podání.

A na jeho úspěch navázal i Štěpánek. Bylo ovšem znát, že boj s přicházející nemocí vzal české jedničce spoustu sil. Rodák z Karviné ustoupil od agresivní hry na síti a raději trpělivě vyčkával na své šance. Ty přicházely a Štěpánek je dokázal využít. „Jsem rád, že jsem v tomhle stavu vůbec dokázal vyhrát,“ oddechl si po vítězství Štěpánek, který tak Malissovi vrátil jasnou porážku z únorového turnaje v San Jose.

Aby si český výběr zajistil postup do čtvrtfinále, stačí mu vyhrát dnešní čtyřhru. Nehrající kapitán Navrátil se netajil tím, že do deblu počítá s oběma včerejšími hrdiny namísto původně nominované dvojice. „Musíme to ještě probrat. Nemám zrovna sil na rozdávání,“ varoval ale Štěpánek.

***

Davis Cup

Belgie - Česko 0:2 po prvním dnu

O. Rochus - Berdych 3:6, 0:6, 4:6 (Esa: 0:11. Dvojchyby: 3:2. Vítězné míče: 16:49. Čas: 2.21 hod)

Malisse - Štěpánek 2:6, 4:6 a 6:7 (Esa: 5:6. Dvojchyby: 3:2. Vítězné míče: 23:25. Čas: 2.16 hod)

Další program (vysílá ČT 2) Dnes - 14.00: Darcis, 0. Rochus -Štěpánek, Berdych. Zítra - 13.30: Rochus - Štěpánek, Malisse - Berdych

Autor: