Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cichanouská prosí, ať česká vláda rozlišuje mezi běloruským lidem a režimem

Česko

  15:03aktualizováno  15:44
Běloruská politička Svjatlana Cichanouská jednala s předsedkyní dolní komory parlamentu Markétou Pekarovou Adamovou. „Bělorusové chtějí být součástí Evropy, náš boj pokračuje,“ řekla Cichanouská. „Bez svobodné Ukrajiny nebude svobodné Bělorusko, stejně tak bez svobodného Běloruska nebude bezpečná Ukrajina,“ řekla Cichanouská.

Vyzvala českou vládu, aby rozlišovala mezi běloruským lidem a vládnoucím režimem.

Cichanouská, která žije v exilu, v roce 2020 kandidovala na prezidentku proti současné hlavě Běloruska Alexandrovi Lukašenkovi, který je blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina. „Lukašenko musí být pohnán k odpovědnosti,“ řekla Cichanouská.

Kandidovala místo svého manžela, blogera Sjarheje Cichanouského. Ten byl loni odsouzen k 18 letům vězení za přípravu a organizaci hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Spolu s ním k dlouholetým trestům Bělorusko odsoudilo pět dalších opozičních aktivistů a kritiků běloruského režimu. Západ verdikty odsoudil.

Budeme nadále podporovat běloruskou opozici, slíbili Pekarová Adamová i Lipavský

„Společnost v Bělorusku je většinově na straně demokracie,“ řekla Pekarová Adamová. „V Bělorusku každý den přibývají političtí vězni,“ upozornila šéfka Sněmovny. „Budeme nadále podporovat běloruskou opozici,“ slíbila Pekarová Adamová.

Cichanouská se setkala také s s ministrem zahraničních věcí za Piráty Janem Lipavským. „Budeme dál podporovat lidskoprávní aktivisty, novináře i studenty. Mluvili jsme o tom, jak efektivněji běloruskou opozici podpořit. Lukašenkův režim legitimní není a musí zaplatit za to, že se zapojil do ruské agrese proti Ukrajině,“ uvedl po schůzce šéf české diplomacie.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat