Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Bém a Buzková: rivalové, co si tykají

Česko

  9:50
PRAHA - Pavel Bém a Petra Buzková jsou nejpravděpodobnějšími kandidáty na pražského primátora. V exkluzivním dvojrozhovoru pro LN přiznávají, že ačkoliv reprezentují konkurenční politické strany, znají se dlouho a tykají si. Jejich dialog ostatně postrádal ostré výpady. Připomínal spíše přátelské posezení.

Petra Buzková a Pavel Bém foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

LN Velká koalice ODS a ČSSD řídí pražskou radnici už osm let. Z řad opozice zaznívají hlasy, že spolu soupeříte jen naoko, zatímco jste se v tichosti dohodli na pokračování pravolevé koalice i po komunálních volbách. Není kandidatura Petry Buzkové jen jakousi mucholapkou pro nerozhodnuté voliče, aby nedali hlas malým stranám?
Buzková:
Žádnou hru nehrajeme. Je to jen rétorika politických stran, které jsou méně vidět a logicky jim vadí, že se pražská volební kampaň odehrává de facto mezi dvěma kandidáty na primátora. Tedy mezi panem Bémem a mnou.
Bém: V tuto chvíli odmítám jakoukoliv tichou předvolební koalici. Prioritou ODS i mým cílem je zvítězit ve volbách a získat jasný mandát pro to, abychom řídili Prahu. O povolební koalici je možné se bavit až 21., nebo spíš 22. října. A já kategoricky tvrdím, že jsem připraven jednat se všemi demokratickými stranami.

Jak odpovídal Pavel Bém on-line 

Považujete se tedy za rivaly? Nebo spíš politické kolegy, kteří jsou připraveni po volbách spolupracovat?
Bém:
S Petrou Buzkovou se známe dlouho, ale musím přiznat, že jsem byl velmi překvapen v okamžiku, kdy oznámila svoji kandidaturu na pražskou primátorku. Pro mě to ale není žádný důvod k dramatickým změnám ani ke změně stylu volební kampaně.
Buzková: Tykáme si vzájemně už asi sto let. Co se týče ČSSD a ODS, povolební koalice je možná, ale rozhodně není něčím jednoznačně daným nebo jasným. Ale přestože se s Pavlem Bémem známe, jsme koneckonců ve volební kampani a pan primátor je místopředsedou ODS. Takže v tuto chvíli mě od něho nemohou překvapit ani takové reakce, jako výpady vůči vedení sociální demokracie z toho důvodu, že na centrální úrovni k žádným dohodám mezi oběma stranami nedochází.
Bém: Na úrovni Prahy nám sociální demokraté po povodních před čtyřmi roky pomohli dostat Prahu z katastrofální situace. Ale to byla jiná politika než ta, kterou ČSSD vede na celostátní úrovni a symbolizuje Jiří Paroubek.
Buzková: Na komunálních tématech je snazší se dohodnout než například na důchodové reformě nebo reformě českého zdravotnictví. Když si vyhodnotíme, co občanům metropole nejvíc schází, musí většina stran dojít k podobným závěrům.
 Bém: Dovolím si nesouhlasit. Komunální politika není zas až tolik vzdálená politice národní. Ve věcných tématech, jako je dostavba metra nebo dopravních okruhů, panuje shoda napříč politickým spektrem. Tedy s výjimkou pražských zelených. což jsou prakticky jediní zelení v Evropě, kteří bojují proti metru. Ale na řadě věcí se ani na komunální úrovni neshodneme.

V čem se tedy představy ČSSD a ODS z hlediska budoucnosti Prahy liší?
Bém:
ODS v Praze realizuje politiku v souladu se základními prioritami politiky vládní, tedy konzervativní a pravicové. A ke starým, dobrým konzervativním tradicím patří snaha dál nezadlužovat stát nebo Prahu. A to je v diametrálním rozporu s tím, co po celou dobu dělal Jiří Paroubek a před ním Stanislav Gross a Vladimír Špidla. Oni zadlužili tuto zem astronomickou částkou přesahující jeden bilion korun.
Buzková: Mě trochu mrzí, že pan primátor hovoří o nezadlužování jako o konzervativním a pravicovém přístupu. Z toho by plynulo, že levicový princip je jednoznačně zadlužování. V zájmu sociálních demokratů rozhodně není zadlužovat stát, někdy by však taková snaha vedla k velkým škrtům.

S čím jde do voleb ODS

Občanští demokraté jdou do komunálních voleb s cílem zvítězit a získat drtivou převahu v zastupitelstvech jednotlivých městských částí i na magistrátu. Převážně pravicově orientovaná Praha je tradičně vnímána jako bašta ODS. Volebním heslem je slogan Praha - město pro život. Prioritami jsou bezpečnost, rozvoj města, s nímž souvisí i přestavba Severojižní magistrály na městský bulvár, doprava včetně dostavby metra a pražského okruhu. Nevynechává ani životní prostředí - na zlepšení kvality ovzduší má jít 150 milionů korun. ODS slibuje také zvýšit kapacity pražských gymnázií a obnovit osobní lodní dopravu na Zbraslav a Slapy. Pražským lídrem strany je třiačtyřicetiletý primátor Pavel Bém, původní profesí psychiatr a terapeut. Ambiciózní politik na sebe v Praze poprvé výrazněji upozornil v roce 1998, kdy se stal starostou Prahy 6. Za svůj největší úspěch na postu primátora považuje obnovu Prahy zpustošené v roce 2002 povodněmi, které zatopily 18 stanic metra a způsobily miliardové škody.

S čím jde do voleb ČSSD

Pražští sociální demokraté si zvolili volební heslo Svěřte to do správných rukou. Jejich vizí je Praha, v níž panuje pořádek, klid a čistota. Slibují Pražanům ochranu životních jistot a životní perspektivy. Prioritami je zdravotnictví a sociální péče, bezpečnost, doprava, školství a vzdělání. V jejich programu jsou i takové vize, jako je zmrazení cen jízdného v městské hromadné dopravě, garance třetiny výstavby mladým rodinám, stop zadlužování Prahy, zrušení vstupného do muzeí a galerií pro studenty a děti. Kandidátkou na primátorku je bývalá ministryně školství, jedenačtyřicetiletá Petra Buzková. Lídrem pražské kandidátky ČSSD zůstává náměstek primátora Béma Petr Hulinský, který měl na starost školství a finanční politiku města.

Město ale přece také hospodaří s dluhem, který dosáhl asi 30 miliard. Takže hospodaření Prahy se od státu asi tolik neliší?
Bém:
Praha se chová ekonomicky a racionálně, zato stát, řízený v posledních osmi letech sociální demokracií, nikoliv. Když jsem v roce 2002 přebíral Prahu po povodních, bylo to město duchů. Udělal jsem z něho moderní město, aniž by se zpomalily velké investiční projekty. Bez přispění státu jsme jako jediné město v Evropě vybudovali moderní systém ochrany proti povodni a podařilo se udržet rozpočtovou disciplínu.
Buzková: Není pravda. že by to bylo bez přispění státu. Stát na to věnoval 1,5 miliardy korun a 1,9 miliardy poskytl Fond soudržnosti.
Bém (rozčileně): Ne, ne, to se pleteš. To byly investice na odstraňování povodňových škod, já jsem ale mluvil o protipovodňových opatřeních. Na to nedal stát ani korunu.
Buzková: Budu pokračovat. To máte tak: Praha je nejbohatším regionem v zemi, takže si může dovolit nezadlužování a přitom nezpomalovat investice. Nicméně ostatní regiony České republiky tak bohaté jako hlavní město nejsou.
Bém: Argument, že je Praha bohatá a vystačí si s vědomím, kolik toho odvádí do státního rozpočtu, je velmi nerelevantní. Obávám se, že tímto prohlášením by paní doktorka Buzková voliče příliš nepotěšila.
Buzková: Nejsem vcelku překvapena, že pan primátor překroutil to, co jsem řekla. Já jsem řekla, že si Praha může dovolit, řešit své investice bez velkého zadlužování. Ale neřekla jsem, že stát nemá Praze pomáhat a že do Prahy není třeba dále investovat.

Jednoduše shrnuto: Praha je sice bohatý region, beztak se ale bez finanční pomoci státu neobejde. Tato pomoc není poskytnuta v dostatečné míře, přitom město do budoucna plánuje obrovské dopravní stavby, na které samo nestačí. Jak to jde dohromady?
Bém:
Když sečteme náklady na dokončení vnitřního okruhu, velkého tranzitního okruhu, nové čistírny odpadních vod, prodloužení metra A do Ruzyně a postavení nové trasy metra D do Písnice, dostáváme zhruba 170 miliard korun. To vysoce přesahuje investiční možnosti Prahy. Z rozpočtu města jsme schopni do velkých investic vložit okolo patnácti až dvaceti miliard korun ročně. Z toho vyplývá, že bychom to stavěli deset až patnáct let.

Proč potom v předvolební kampani slibujete rychlý postup těchto staveb?
Bém:
Jsem přesvědčen, že je nezbytné pootočit finanční vztah mezi Prahou, státem a Evropskou unií. Solidární systém, kdy Praha doplácí na chudší české i evropské regiony. je z dlouhodobého hlediska neúnosný. Hlavní město odvádí asi 400 až 500 miliard korun, do Evropské unie asi 7 až 8 miliard korun, ale zpátky dostává méně než tři miliardy. Já budu bojovat o změnu rozpočtového přerozdělování.

Nikde není vysvětleno, jak si ODS nebo ČSSD představuje deregulaci nájemného v jednotlivých částech Prahy. Bojíte se to voličům říci, nebo to ještě nevíte?
Buzková:
Ve všech evropských metropolích je bydlení v centru do značné míry luxusem, pro celou řadu starších lidí ale začíná být bydlení v centru nedostupné. Sociální demokraté budou bránit tomu, aby radnice v maximální míře využily deregulaci nájemného tak, jak jim to zákon umožňuje.
Bém: Obce dnes jenom naplňují zákon, který zpracovali, schválili a předložili Poslanecké sněmovně sociální demokraté. A já říkám díky Bohu, že se tak stalo, protože já tomu neříkám deregulace, ale narovnání trhu s byty u 20 procent vyvolených v bytech s regulovaným nájemným.

Petra Buzková jde do voleb s nápadem zřídit ve městě úřad ombudsmana. Proč?
Buzková:
Ukazuje se, po prvním volebním období celorepublikového ombudsmana, že se jedná o užitečnou instituci, která si získala respekt. Také na úrovni Prahy je spousta problémů, s kterými si lidé nevědí rady a nevědí ani, kam se obrátit.
Bém: Obrovské náklady na národního ombudsmana a efektivita jeho práce je při veškeré úctě k osobnostem, jako byl pan Motejl, strašně nízká. Takže já říkám ano zvyšování transparentnosti a prvků přímé demokracie, vytváření mimosoudní kontrolní instituce říkám ne.
Buzková: Já nesouhlasím s tím, že úřad ombudsmana je neefektivní. Jeho existence ulehčila i českému soudnictví a řada občanů má s ním pozitivní zkušenost. Proto prosazuji, aby takový úřad, byť samozřejmě mnohem menší, vznikl i v hlavním městě Praze. Víte, on dává občanům pocit, že mají zastání když si nevědí rady při styku s úřady.
Bém: A to jen ten problém, že dává pocit. Já nehledám pocity, já hledám konkrétní řešení.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...