Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bém: Mýtné spustíme v roce 2009

Česko

PRAHA Magistrát chce v roce 2009 spustit pilotní projekt automobilového mýtného. Zpoplatnit by se měl vjezd do historického jádra Prahy.

Naostro spustí celý projekt o rok později, tedy v roce 2010. Takový časový horizont nastínil včera na internetovém serveru iDnes pražský primátor Pavel Bém.

Motoristé by měli mýtné platit prostřednictvím čipových karet. Cena by se podle Bémova odhadu měla pohybovat od 50 asi do 150 korun za den. Očekává se, že po zavedení mýtného bude centrem projíždět o 20 až 30 procent méně automobilistů.

Zatím není jasné, jak velké části města by se vybírání mýtného mělo týkat. Nejčastěji se mluví o území pražské památkové rezervace. „Rozhodnutí ale nepadlo,“ sdělil ředitel magistrátního odboru dopravy Jan Heroudek.

Taková varianta by znamenala, že se mýtné bude platit v rezervaci o rozloze 860 hektarů. Zahrnuje Malou Stranu a Josefov, Staré a Nové Město, Hradčany a Vyšehrad.

Pokud by se platilo za vjezd do rezervace, skutečná hranice výběru mýtného by byla trochu odlišná. Neplatiče budou čekat tvrdé sankce. „Budou se muset změnit některé zákony. Musíme se dotknout otázek kolem exekucí a právní odpovědnosti za řízení či vlastnění vozidla,“ dodal Bém.

Současné vedení města, ve kterém získala většinu ODS, si dalo zavedení mýtného do svého programového prohlášení.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat