26. března 2012 20:37, aktualizováno  22:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bém pozastavil členství v ODS, poslancem zůstane

Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto: Lidové noviny

PRAHA Bém požádal ODS v Praze-Bubenči o pozastavení členství. Krok má za časově omezený. Za půl roku prý bude kauza kauza s odposlechy jeho telefonátů s kmotrem Romanem Janouškem vyšetřena a jeho jméno očištěno.

K pozastavení členství v pondělí Béma vyzvali premiér a předseda ODS Petr Nečas i pražský primátor a šéf ODS v metropoli Bohuslav Svoboda.

Ve svém prohlášení bývalý primátor opět kategoricky odmítl, že by se kdykoliv v minulosti dopustil protiprávního jednání. A pustil se při tom do svého nástupce v křesle primátora Bohuslava Svobody. "Je pro mě obtížně přijatelné, abych v této situaci byl uvnitř ODS, jejímž členem jsem 14 let, vyzýván k vlastním krokům lidmi, kteří jsou v ODS sotva pár dní," napsal Bém v prohlášení. Je prý pro něj také velmi těžko přijatelné, aby jeho kroky na pražské radnici hodnotili lidé, kteří "s výjimkou pomluv svých předchůdců" ještě pro Prahu nic nevykonali.

Primátor Svoboda večer v České televizi uvedl, že ho Bémův krok
nepřekvapil. "Jsem rád, že Pavel Bém moji dnešní výzvu vyslyšel," řekl
Svoboda. Dodal, že dokud se celý případ nevyřeší, je nutné "oddělit Pavla
Béma od ODS".

Předseda ODS v Praze 6 a dříve Bémův dlouholetý spolupracovník, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa pro ČTK uvedl, že Bémovo rozhodnutí pozastavit členství v ODS chápe jako zodpovědný a správný krok. "Věřím, že díky němu dostane důstojnou šanci očistit své jméno a spolu s tím i množství tvrdě práce odvedené právě v době jeho působení v komunální politice," uvedl Chalupa.

Bém v prohlášení zdůraznil, že nic nemění na svém dnešním sdělení z otevřeném dopisu členům ODS, že za očistu svého jména bude "bojovat do posledního dechu".

ČTĚTE TAKÉ

Neuvěřitelný je podle bývalého primátora také fakt, že nezákonně zveřejněné telefonické hovory pak byly využity k jeho "dehonestaci ve sprostých spekulacích, které jsou vydávány za 'pravdu'."

Tiskové prohlášení Pavla Béma


1. Kategoricky odmítám, že bych se kdy v minulosti dopustil jakéhokoliv protiprávního jednání.
2. Znovu opakuji, že se nehodlám smířit s tím, že se bere jako běžné a normální, že nikdy netrestaný a bezúhonný občan je odposloucháván a navíc obsah jeho soukromých hovorů je veřejně publikován.
3. Za stejně neuvěřitelný považuji fakt, že protizákonně zveřejněné hovory jsou následně použity k mojí dehonestaci ve sprostých spekulacích, které jsou vydávány za „pravdu“.
4. Je pro mě obtížně přijatelné, abych v této situaci byl uvnitř ODS, jejímž členem jsem 14 let, vyzýván k vlastním krokům lidmi, kteří jsou v ODS sotva pár dní.
5. Stejně tak je pro mě velmi těžko přijatelné, aby mé kroky na pražské radnici hodnotili lidé, kteří s výjimkou pomluv svých předchůdců ještě pro Prahu nic nevykonali.
6. Proto nehodlám nic měnit na svém dnešním jasném sdělení v otevřeném dopisu členské základně ODS, že za očistu svého jména budu bojovat do posledního dechu.
7. Přes výše uvedené a z hluboké úcty k řadovým členům ODS v Místním sdružení Dejvice-Bubeneč, jakož i v celém Oblastním sdružení v Praze 6, kteří mě po celých 14 let podporovali, důvěřovali mi a pomáhali mi, právě proto, abych je ušetřil mediálnímu nátlaku, který si nezaslouží, jsem se rozhodl požádat Radu Místního sdružení Dejvice-Bubeneč o pozastavení mého členství v ODS. Tento krok vnímám jako časově omezený na dobu přibližně 6 měsíců, za kterou, předpokládám, dojde k řádnému vyšetření celé události a v rámci které budu mít, předpokládám, šanci svoje jméno očistit.

kim, aniMiloslav Janík