Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bém: Ředitel NK ohledně blobu selhal

Česko

  17:28
PRAHA - Pražský primátor Pavel Bém dnes obvinil ředitele Národní knihovny (NK) Vlastimila Ježka kvůli vývoji situace ohledně výstavby nové budovy knihovny na Letné z manažerského selhání. Chce, aby z případu vyvodil osobní odpovědnost jako šéf knihovny i při kandidatuře v podzimních senátních volbách. Podle Ježka ale Bém jen pokračuje ve své politice lží.

Nová Národní knihovna foto: Národní knihovnaReprofoto

Ježek nehodlá rezignovat ani na post ředitele, ani upouštět od kandidatury. "Po analýze stanoviska Evropské komise ke kauze nové stavby Národní knihovny mohu sdělit následující: unijní stanovisko jen potvrzuje má opakovaná prohlášení o zásadních pochybeních v zadání mezinárodní soutěže, její evidentní neregulérnosti, manažerském selhání ředitele Ježka a taktéž potvrzuje závěry právníků v expertní komisi k Národní knihovně," uvedl Bém.

Od kandidatury na senátora by měl podle něj Ježek upustit, protože je post "spojen s institutem imunity". Ježek, který se chystá v Praze 9 kandidovat za lidovce, veškerá obvinění popřel. Podle něj jde o nepravdivé formulace. "Pavel Bém tímto siláckým prohlášením jen pokračuje ve své politice drobnějších i větších lží, kterými provází celou dobu od vyhlášení výsledků soutěže," řekl. Upozornil, že Evropská komise žádné stanovisko dosud nevytvořila.

"Pouze neznámý úředník ředitelství vnitřního obchodu EU vytvořil právní názor, který je pro Česko zcela nezávazný. Jediným orgánem, který má právo rozhodovat v konkrétních kauzách, je český antimonopolní úřad," zdůraznil. Pozastavil se zároveň na tím, že Bém uvádí, že dokument podrobil analýze. "Pokud ho podrobil analýze, předpokládám, že ho má k dispozici. Dosud jej ovšem k dispozici nemá ani Národní knihovna a, pokud vím, ani ministerstvo kultury. To je velmi zvláštní," dodal.

Ředitel Národní knihovny Vlastimil JežekJežek: Teď mám ještě o důvod víc, proč chci do Senátu
Podle Ježka je lež, že právní komise došla ke stejnému závěru. "Každý, kdo se podívá na webové stránky NK nebo magistrátu, ví, že právní komise se shodla na opačném výsledku při svém druhém zasedání. Od druhého zasedání dostali právníci, jmenovaní do komise magistrátem, zřejmě jiné zadání. Od třetího zasedání se právní komise nedohodla na ničem," konstatoval.

K výzvám primátora k osobní odpovědnosti uvedl: "Jsou to velkohubé řeči, ke kterým se vyjadřovat nebudu. Přes média se začal komunikovat právní názor, který není ani stanoviskem, ani rozhodnutím. Nikdo neví, jak zněl dotaz z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) do Bruselu, a nikdo neví, jak vypadá odpověď," řekl. Dodal zároveň, že pokud jde o jeho úmysl kandidovat do Senátu, má Bémovo prohlášení přesně opačný efekt. "Pokud se politik je schopen chovat tak jako Bém, pak je o důvod víc, aby se člověk pokusil takové chování v politice změnit," uvedl.

Spory o novou Národní knihovnu trvají přes rok. Nová budova by měla vyřešit problémy s místem pro uložení knih. Stavbu však brzdí problémy týkající se pozemků, financování i regulérnosti soutěže, z níž vzešel vítězně návrh Jana Kaplického. Ministr kultury Václav Jehlička navíc prohlásil, že na budovu nejsou peníze, projekt byl nepřipraven a pozornost se musí nyní soustředit na revitalizaci Klementina, kde knihovna nyní sídlí. Pro vedení NK ale zůstává stavba nové budovy prioritou.
Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat