Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bém se vrátil do zasněžené Prahy. Kde byl, neřekl

Česko

  17:49
Pražský primátor a vlivný člen ODS Pavel Bém se vrátil z dovolené. Někteří lidé ho kritizovali, že nebyl v době sněhové kalamity v Praze. Bém znovu odmítá sdělit, kde svoje volno trávil.

Pavel Bém foto: ČTK

Primátorův mobilní telefon se do české sítě zapojil v úterý odpoledne. Ještě ten den ale Bém nebyl na jednání městské rady. Pavel Bém nadále odmítá říci, kde posledních čtrnáct dní strávil.

"Dovolená je sféra privátní, o které je zbytečné mluvit. Jak víte, mám rád hory," odpověděl smskou na dotaz Lidových noviny.

Pražský primátor Pavel Bém (ODS) má zvláštní dar. Když odjíždí na dovolenou, lze očekávat, že se semele něco důležitého.

Stejně jako v minulosti se mu to povedlo i letos. Zatímco se obyvatelé metropole potýkají s návaly sněhu, ukázalo se, že primátor je pryč a nikdo neví kde. Nejde přitom o žádnou novinku. Kam na své dovolené jezdí, odmítá Pavel Bém sdělit i svým nejbližším spolupracovníkům. Důvodem může být i fakt, že média se dlouhodobě snaží zjistit, jak své nákladné expedice do hor financuje.

Bém jezdí často

2003 Primátor odjíždí na Aljašku, kde zdolal nejvyšší vrchol severní Ameriky Mount McKinley. Propásl kvůli tomu referendum o přistoupení do EU, o které se vehementně zasazoval.
2005 Pavel Bém pozval na oslavy 60. výročí konce druhé světové války do Prahy řadu významných hostů. Sám odjel zdolat nejvyšší horu Jižní Ameriky Aconcaguu.
2007 Kvůli výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest si vzal dvouměsíční neplacené volno.
2008 Dlouhou dobu se hovořilo o jeho dovolené v Antarktidě. Novináři vypátrali, že trávil volno v Patagonii.
2010 Primátor je teď opět na dovolené. Spekuluje se, že se rozhodl dobýt nejvyšší vrchol Antarktidy Mount Vinson. On sám opět mlčí.

Tentokrát Bém odjel krátce po Vánocích. "Bylo to krátce po 25. prosinci," řekl LN mluvčí Jiří Wolf. Sněhovou kalamitu za něj řešil jeho náměstek Rudolf Blažek, který vedl i jednání krizového štábu města. Podle serveru Aktuálně. cz byl pražský primátor v Antarktidě, kde se snažil pokořit tamější nejvyšší vrchol Mount Vinson.

Ministerstvo životního prostředí, u kterého se podle zákona musí cesta do Antarktidy oznamovat, ale tyto spekulace vyvrací. Tvrdí, že Bém na žádném seznamu není.

O primátorovi neví ani jeho zástupce Blažek. "Mám ho zastupovat do dvanáctého ledna. Pokud vím, jel někam na hory, ale opravdu netuším kam. Neřekl mi to," odpověděl na dotazy LN.  

Pražský primátor Pavel Bém (ODS) na vrcholu Mount Everestu, nejvyšší hory světa, který z nepálské strany zdolal 18. května

Příběh o současné utajené primátorově dovolené se jako přes kopírák podobá tomu z prosince roku 2008. Také tehdy se spekulovalo o tom, že se Bém vydal na výstup na antarktickou pětitisícovku Mount Vinson. Nakonec média odhalila, že trávil dovolenou v Patagonii.

Otázky ke své dovolené tehdy primátor striktně odbýval. "Moje dovolená je moje dovolená, nikoli vaše. Jejím smyslem je si odpočinout, nikoli bourat mýty a spekulace sdělovacích prostředků. Skutečně nechápu, co je na tom zajímavého," odpověděl tehdy LN.

A proč se v souvislosti s Bémem hovoří stále o Mount Vinson? Je to totiž poslední vrchol, který mu chybí do zkompletování takzvaného 7 summits, jak se říká kolekci zdolaných nejvyšších hor světadílů.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat