2. ledna 2007 15:22, aktualizováno  20:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bém: Topolánek se omluvil

Mirek Topolánek (vpravo) a Pavel Bém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek (vpravo) a Pavel Bém. | foto: ČTK

LÁNY/PRAHA Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek se omluvil za kritiku pražské stranické organizace v sobotních Lidových novinách. Po dnešním jednání širšího vedení ODS to řekl místopředseda občanských demokratů Pavel Bém. Topolánek přitom předtím po schůzce s prezidentem uvedl, že nevidí důvod, proč by se měl Bémovi omlouvat.

Bém řekl, že od Topolánka omluvu slyšel. Je prý rád, když se "některé výroky, interpretace těchto výroků v médiích" dostanou do správných významových mezí. "Já v této chvíli jsem samozřejmě spokojen," podotkl Bém. K Topolánkovým výrokům dnes přijala usnesení i širší vedení občanských demokratů v metropoli, na jejímž zasedání šéf občanských demokratů byl. Uvedla, že je považuje za nešťastné a že oslabují celkovou pozici ODS.

Topolánek po setkání s Klausem řekl, že zná Bémovu žádost o omluvu jen z médií a výslovně o Bémovi nikde nehovořil. V SMS zprávě, kterou citovaly LN, napsal, že "postoj špiček pražské ODS není motivován politicky, ale především ekonomicky. Dlouholetá spolupráce s (Jiřím) Paroubkem na pražské radnici a velmi podivné praktiky je vedou i k prosazování podobného modelu na celostátní úrovni".

Topolánek, kterého pražská organizace viní z toho, že při vládním vyjednávání příliš ustoupil požadavkům KDU-ČSL, připomenul, že výhrady ke svému výroku si přečetl v tisku. Podotkl, že to ani nebyla jeho citace. Místo výměny názorů v médiích prý dává osobnímu rozhovoru.

Širší vedení pražské ODS dnes Topolánkovu koaliční vládu s lidovci a Stranou zelených s výhradami podpořilo. Kritizovalo sice to, že ODS nemá klíčová ministerstva financí, pro místní rozvoj a zahraničí, avšak požádalo všechny poslance za občanské demokraty, aby kabinet při hlasování o důvěře ve sněmovně podpořili.

Lidovky.cz