Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bémův olympijský yetti

Česko

ÚHEL POHLEDU

Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek zamítlo petici občanů za vypsání celostátního olympijského referenda. Praha tak nevyužila svého práva navrhnout parlamentu, aby o konání olympiády rozhodli všichni občané.

Pražští zastupitelé nechtějí nám občanům umožnit vyjádřit se ke hrám, ale o naše právní a finanční garance si s klidem řeknou. Přitom pražský primátor ještě před komunálními volbami 2006 tvrdil, že o pořádání olympiády nemá rozhodnout pouze Praha, ale všechny regiony ČR, protože se jich olympijské hry dotknou. Nyní na své sliby zapomněl a olympiádu prosazuje bez ohledu na názor lidí.

Nedávno primátor Bém vynikl expedicí do pohoří, v němž údajně žije jeden z nejzáhadnějších tvorů naší planety - himálajský yetti. Ani pár velkých stop, rozmazaných fotografií a nesouvislých svědectví místních obyvatel existenci yettiho zatím vědecky neprokázalo. Podobné je to s chimérou pražské olympiády.

Pokračování na straně 10

Bémův olympijský yetti

Dokončení ze strany 1

Primátor Bém o ní hovoří jako o úsporné, komorní a nízkonákladové akci. Takovou olympiádu už svět dlouho neviděl. Na počátku každého olympijského šílenství stojí slova o finanční ziskovosti her, o možnostech, které se hostitelské zemi otevřou. Zde je třeba srovnávat srovnatelné. Velké státy si mohou dovolit pořádat olympiády, protože jejich ekonomiky jsou schopné unést tuto zátěž a případně dokonce vytvořit zisk. Malé země jsou na tom nepoměrně hůře.

Úsporná olympijská fakta Řecko - velikostně i nepřipraveností na olympijskou megaakci jediná s Českem srovnatelná země - plánovalo na athénské hry vynaložit 3,9 miliardy dolarů. Náklady však přesáhly 10 miliard, když trojnásobné zvýšení šlo na vrub potřeby vybudovat řadu sportovišť na zelené louce (původní odhady o možnosti přebudovat řecká sportoviště se ukázala jako lichá). Vzhledem k ohromným výdajům dnes prázdná sportoviště občany Řecka notně iritují. Již dnes se ví, že řada sportovních areálů bude také v Česku po skončení her bez dalšího využití.

A ziskovost olympiády? Agentura PricewaterhouseCoopers - jež připravuje i pražskou studii - předvídala v roce 2004 řecké zadlužení jen málo přes 3 procenta HDP (maastrichtské kritérium). Po hrách však řecký premiér oznámil, že se tento veřejný dluh zvýšil na neuvěřitelných 5,3 procenta!

Mezinárodně uznávaná ratingová agentura Standard& Poor’s proto Řecku snížila celkový rating, což přineslo další zdražení úvěrů. A rozvoj turistiky? Řecká zkušenost je ledovou sprchou - pokles zájmu turistů o Řecko.

Řecký případ by nás měl vést k zamyšlení a hluboké analýze. Pražští plánovači jsou již dnes rekordmani. Původně ohlášených 134 miliard nákladů na OH po všeobecném zděšení stlačili na 88 miliard. Fígl spočívá v tom, že některé položky přeřadili do investic. Mluvit tak o rozpočtu této megalomanie nemá smysl, bude se měnit ještě mnohokrát, po schválení her však již jen směrem vzhůru. Jistěže nejde o rok 2016, to je třeba jen za pár desítek milionů natrénovat.

Hraje se o rok 2020, zásadní přípravy her by proto vypukly v letech 2013-2014. V té době již nebude štědrý evropský rozpočet financovat rozvoj naší země a bude prakticky jen na nás, jak ve spirále povinných výdajů najdeme peníze na rozvoj vědy, školství, dokončení nezbytných reforem penzijního systému, přijetí eura, vyrovnání s církvemi. Kolik zbude na OH a o kolik potřebných věcí nás hry připraví?

Právo na jiný olympijský názor Zamítnutí petice občanů v zastupitelstvu bylo doprovázeno výkřiky primátora Béma, který argumenty iniciátorů petice neváhal označit za „prachsprostý, mimořádně vulgární, ten nejzemitější politický populismus“. Jen stěží pak lze uvěřit primátorovu volání po diskusi „racionální a rozumné“. Opakuji, že sám pan Bém se označil za přívržence celostátního referenda. Pokud mu jeho slova z doby předvolební jeho pražští spoluobčané připomenou s žádostí, aby se za konání referenda zasadil, je v demokratické společnosti jejich označení za vulgární populisty metropolitním primátorem již za hranicí slušnosti.

Pan primátor nemusí dodržet své slovo, že bude prosazovat celostátní olympijské referendum, i když bych od chlapa očekávala opak. Musím mu však připomenout základní svobodu demokracie - právo na názor. Ochranu svobody projevu formuloval Voltaire ve své slavné větě: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to.“ Naproti tomu primátorovo rozlícení na signatáře petice připomíná legendární výrok jednoho afrického diktátora: „Pokud máte jiný názor než já, je to jasný důkaz, že se pletete.“ Dovolím se přiklonit spíše k Voltairovi. Jiný názor je v demokracii výsadou, a nikoli vulgaritou.

Jana Juřenčáková, senátorka (bez politické příslušnosti, klub SNK) a mluvčí Smlouvy obcí a měst proti daňové diskriminaci

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...