Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Benátčané spustili na Vltavu obří gondolu

Česko

  17:08
PRAHA - Úsek Vltavy poblíž Karlova mostu se proměnil v Benátky. V rámci 280. výročí svatořečení Jana Nepomuckého vypluje poprvé v Praze sedm gondol. Mezi nimi je i unikátní třiadvacetimetrové plavidlo takzvaná Quatordesona, největší benátská gondola vůbec.

Spuštění obří gondoly na Vltavu u Karlova mostu foto: Viktor ChladLidové noviny

"Jan Nepomucký je patron mostů a plavců. I když se to v posledních padesáti šedesáti letech hodně ztratilo, kult Jana Nepomuckého byl v Benátkách hodně rozšířený, dokonce jsou tam kostely, které jsou věnovány svatému Janu Nepomuckému. V benátském duchovním světě byl hodně přítomný," řekl Ulrico Bovo, předseda sdružení Benátčanů žijících v Praze.

Spuštění obří gondoly na Vltavu u Karlova mostu

Kromě 23 metrů dlouhé Quatordesony se 14 gondoliéry jsou v Praze dvě černé gondoly pro pět cestujících se dvěma gondoliéry a čtyři původně barokní nákladní gondoly se šesti veslaři pro až osm cestujících, takzvané caorliny a bately.

Spuštění obří gondoly na Vltavu u Karlova mostu

Gondoly zapůjčily sportovní kluby Voga Veneta Mestre a Voga Veneta Riviera del Brenta. Veřejnost nebude mít na gondoly přístup. "Je tam jeden velký problém, a to je pojištění," vysvětlil Bovo. Gondoly přijely z Benátek dnes dopoledne.

Spuštění obří gondoly na Vltavu u Karlova mostu

Gondoly jsou lodě s mělkým dnem, stavěné tak, aby je mohlo pohánět jen jedno veslo. První písemné zmínky o nich pocházejí ze 7. století. Tradičně se pro Benátky stavěly v Tyrolsku, což je podle Bova spojuje s Prahou. Titíž lodní mistři totiž roku 1550 pro císaře Ferdinanda I. vyrobili takzvané naháče, které brázdily Vltavu v Praze.

Spuštění obří gondoly na Vltavu u Karlova mostu


Jan Nepomucký je jeden z nejvýznamnějších českých světců, zemský patron a pro katolíky symbol mlčenlivosti, odvahy a spolehlivosti. V roce 1393 byl jakožto generální vikář pražského arcibiskupa, původně zvaný Johánek z Pomuku, zřejmě v rámci boje o moc mezi církví a dvorem na příkaz krále Václava IV. zatčen a umučen. Jeho tělo bylo svrženo do Vltavy. Podle ředitele Muzea Karlova mostu Zdeňka Bergmana je kult Jana Nepomuckého rozšířen zejména v Bavorsku, Španělsku a Jižní Americe, kam se dostal díky jezuitům.  Jan Nepomucký byl blahoslaven roku 1721 a svatořečen 19. března 1729.

V pátek od 21:00 se pod Karlovým mostem budou konat Svatojánské Navalis, vodní slavnosti s gondolami, barokní iluminací a ohňostrojem. Svatojánské Navalis, vodní slavnosti odkazující právě na Jana Nepomuckého, se z popudu věřících konaly poprvé 15. května 1715.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!