Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Benátčané spustili na Vltavu obří gondolu

Česko

  17:08
PRAHA - Úsek Vltavy poblíž Karlova mostu se proměnil v Benátky. V rámci 280. výročí svatořečení Jana Nepomuckého vypluje poprvé v Praze sedm gondol. Mezi nimi je i unikátní třiadvacetimetrové plavidlo takzvaná Quatordesona, největší benátská gondola vůbec.

Spuštění obří gondoly na Vltavu u Karlova mostu foto: Viktor ChladLidové noviny

"Jan Nepomucký je patron mostů a plavců. I když se to v posledních padesáti šedesáti letech hodně ztratilo, kult Jana Nepomuckého byl v Benátkách hodně rozšířený, dokonce jsou tam kostely, které jsou věnovány svatému Janu Nepomuckému. V benátském duchovním světě byl hodně přítomný," řekl Ulrico Bovo, předseda sdružení Benátčanů žijících v Praze.

Spuštění obří gondoly na Vltavu u Karlova mostu

Kromě 23 metrů dlouhé Quatordesony se 14 gondoliéry jsou v Praze dvě černé gondoly pro pět cestujících se dvěma gondoliéry a čtyři původně barokní nákladní gondoly se šesti veslaři pro až osm cestujících, takzvané caorliny a bately.

Spuštění obří gondoly na Vltavu u Karlova mostu

Gondoly zapůjčily sportovní kluby Voga Veneta Mestre a Voga Veneta Riviera del Brenta. Veřejnost nebude mít na gondoly přístup. "Je tam jeden velký problém, a to je pojištění," vysvětlil Bovo. Gondoly přijely z Benátek dnes dopoledne.

Spuštění obří gondoly na Vltavu u Karlova mostu

Gondoly jsou lodě s mělkým dnem, stavěné tak, aby je mohlo pohánět jen jedno veslo. První písemné zmínky o nich pocházejí ze 7. století. Tradičně se pro Benátky stavěly v Tyrolsku, což je podle Bova spojuje s Prahou. Titíž lodní mistři totiž roku 1550 pro císaře Ferdinanda I. vyrobili takzvané naháče, které brázdily Vltavu v Praze.

Spuštění obří gondoly na Vltavu u Karlova mostu


Jan Nepomucký je jeden z nejvýznamnějších českých světců, zemský patron a pro katolíky symbol mlčenlivosti, odvahy a spolehlivosti. V roce 1393 byl jakožto generální vikář pražského arcibiskupa, původně zvaný Johánek z Pomuku, zřejmě v rámci boje o moc mezi církví a dvorem na příkaz krále Václava IV. zatčen a umučen. Jeho tělo bylo svrženo do Vltavy. Podle ředitele Muzea Karlova mostu Zdeňka Bergmana je kult Jana Nepomuckého rozšířen zejména v Bavorsku, Španělsku a Jižní Americe, kam se dostal díky jezuitům.  Jan Nepomucký byl blahoslaven roku 1721 a svatořečen 19. března 1729.

V pátek od 21:00 se pod Karlovým mostem budou konat Svatojánské Navalis, vodní slavnosti s gondolami, barokní iluminací a ohňostrojem. Svatojánské Navalis, vodní slavnosti odkazující právě na Jana Nepomuckého, se z popudu věřících konaly poprvé 15. května 1715.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!