Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Bénazír Bhuttová zavražděna

Česko

1953-2007

ATENTÁT

Útočník střelil pákistánskou opoziční političku do hlavy a do hrudi, když opouštěla předvolební mítink * Vrah pak odpálil nálož, kterou měl připevněnou na těle * V zemi propukly nepokoje

ISLÁMÁBÁD/PRAHA Sebevražedný atentátník včera ukončil život pákistánské opoziční političky Bénazír Bhuttové. Útočník střelil bývalou premiérku a jednu z hlavních kandidátek na vítězství v nadcházejících parlamentních volbách do hlavy a do hrudi. Atentátník udeřil ve chvíli, kdy Bhuttová opouštěla předvolební shromáždění ve městě Rávalpindí, které tvoří dvojměstí s metropolí Islámábádem. Svým zraněním 54letá politička podlehla po převozu do místní nemocnice.

„Stala se mučednicí,“ prohlásil bezprostředně po atentátu Rehman Malik z Pákistánské lidové strany (PPP), v jejímž čele Bhuttová stála. „Tohle je velká tragédie pro Pákistán. A nesmírný šok pro nás,“ dodal Malikův stranický kolega Zubajr Bašír.

Atentátník zaútočil nejprve na auto, do něhož někdejší premiérka právě nastupovala. Potom odpálil nálož, kterou měl na těle a která zabila nejméně 20 lidí.

„Toto násilí je dílem teroristů, proti kterým bojujeme,“ prohlásil včera pákistánský prezident Parvíz Mušaraf.

Právě jeho „diktátorskou vládu“ přitom Bhuttová od svého návratu z exilu letos v říjnu kritizovala. Prezident dokonce v zemi přechodně vyhlásil výjimečný stav, během něhož byla Bhuttová na čas v domácím vězení.

Pozorovatelé očekávali, že strana bývalé premiérky zvítězí 8. ledna v pákistánských parlamentních volbách a Bhuttová se opět postaví do čela vlády. Její smrt proto může prohloubit politickou krizi v zemi. Pákistánská policie a polovojenské jednotky byly uvedeny do stavu nejvyšší pohotovosti.

Obavy z výbuchu násilí se začaly naplňovat záhy po atentátu. V Péšaváru na severozápadě Pákistánu se shromáždila více než stovka rozhořčených příznivců Bhuttové. Demonstranti skandovali: „Mušaraf je pes!“ a zapalovali portréty prezidenta. Policie proti shromáždění použila slzný plyn a obušky.

K incidentům došlo také v jihopákistánském Karáčí, které je rodným městem zavražděné političky. Při násilnostech bylo zapáleno několik domů a zabiti byli nejméně čtyři policisté. V plamenech se včera ocitla také budova soudu ve městě Džakobabádu. Nepokoje byly hlášeny i z dalších měst.

Bénazír Bhuttová byla zavražděna jen dva měsíce poté, co se po osmi letech strávených v exilu vrátila do vlasti. Mušaraf jí totiž přislíbil, že proti ní nebudou vznesena stará obvinění z korupce. První atentát na ni byl spáchán již 18. října, když projížděla ulicemi Karáčí. Při výbuchu bylo tehdy zabito téměř 150 lidí, šéfka PPP však vyvázla nezraněna.

Pokračování na straně 3

Bénazír Bhuttová byla zavražděna

Dokončení ze strany 1

V reakci na smrt Bhuttové včera prezident Mušaraf svolal mimořádné zasedání nejvyšších představitelů země. Jeho cílem bylo podle státní televize „zvážit všechny aspekty této tragické národní události“. Mušaraf zároveň vyzval Pákistánce, aby zachovali klid.

Někdejší generál Mušaraf se do čela státu dostal v roce 1999 vojenským převratem. Letos v říjnu byl opět potvrzen ve funkci. Na nátlak opozice a zahraničí se však vzdal funkce vrchního velitele armády. K útoku na Bhuttovou se včera vyjádřil také bývalý pákistánský premiér Naváz Šaríf. „Sdílím váš žal,“ prohlásil k Pákistáncům a vyzval k okamžité demisi prezidenta Parvíze Mušarafa. Oznámil také, že jeho opoziční Pákistánská muslimská liga (PML) bude bojkotovat volby plánované na 8. ledna.

Atentát na Bénazír Bhuttovou včera odsoudil i Bílý dům: „Spojené státy ostře odsuzují tento zbabělý čin extremistů, kteří se snaží podkopat pákistánskou demokracii. Pachatelé musí být dopadeni,“ prohlásil na svém ranči v texaském Crawfordu americký prezident George W. Bush. Podobně komentovala událost i Moskva. „Rozhodně odsuzujeme tento teroristický čin. Doufáme, že pákistánské vedení zajistí stabilitu v zemi,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva zahraničí Michail Kamynin. Útok odsoudila také Evropská unie a Rada bezpečnosti OSN o situaci v Pákistánu jednala večer na mimořádném zasedání.

České ministerstvo zahraničí a prezident Václav Klaus vyjádřili naději, že atentát nezpůsobí destabilizaci regionu. Násilí, které vedlo ke smrti Bénazír Bhuttové, včera ostře odsoudil i premiér Mirek Topolánek.

„Stala se mučednicí,“ prohlásil Rehman Malik z Pákistánské lidové strany

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!