Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Benda nabízí fakultě, že vrátí titul JUDr., aby jej mohl znovu získat

Marek Benda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Benda | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Poslanec a předseda ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda(ODS) uznal, že jeho rigorózní práce na plzeňských právech byla moc krátká, a nesplnila tak formální požadavky. Vedení fakulty zmítané skandály požádal, aby znovu otevřelo jeho rigorózní řízení a umožnilo mu práci po doplnění znovu obhájit. Titul JUDr. získal Benda na plzeňské fakultě letos, magisterský loni.

"Plně uznávám, že jsem nepohlídal formální náležitosti, a práce tak nemá požadovaný počet znaků, respektive stránek. Věnoval jsem se její věcné kvalitě a nepohlídal si její délku, což samozřejmě nijak nesnižuje míru mé zodpovědnosti. Jsem připraven práci kdykoliv dopracovat a znovu obhájit," uvedl Benda v tiskovém prohlášení.  Pokud jde o obsah, tedy téma restitucí, práce podle něj potřebnou kvalitu má.

Marek Benda může o svůj titul JUDr. přijít. "Titulu se nelze vzdát. Musím dát podnět a požádat školu o odebrání titulu, a ta ve správním řízení rozhodne. Udělám to ještě tento týden," řekl serveru Týden.cz Benda.

Magisterská a rigorózní práce Marka Bendy

Na problémy s Bendovým doktorským studiem upozornila v neděli Česká televize. Poslanec tituly Mgr. a JUDr. získal za stejnou práci. Jeho rigorózní práce byla podle ČT téměř o 50 stran kratší, než předepisují pravidla. Oponenty jeho práce byli bývalý proděkan Milan Kindl, který je jednou z ústředních postav aféry na plzeňských právech, a jeho kolega z advokátní kanceláře.

Provnejte vzor a práci Marka Bendy

Vpravo jedna stránka práce Marka Bendy, vlevo její skutečná velikost po převedení do šanblony pro psaní diplomových a dalších prací na FSV UK.

Porovnání úpravy jedné stránky práce Marka Bendy se vzorem pro psaní diplomových prací Fakulty sociálních věd v Praze. Vpravo originál, vlevo, jak by měla práce vypadat

Pověřený šéf plzeňských práv Pospíšil dnes ČTK řekl, že se škola bude Bendovým podnětem zabývat. "Podnět předám právníkům a nechám si vypracovat stanovisko, zda je možné takto postupovat (znovu otevřít rigorózní řízení)," uvedl. Pokud ano, osobně v tom nevidí problém. "Nesplňuje-li práce podmínky, tedy není dostatečně rozsáhlá, tak si myslím, že je správné, aby věc byla řešena. Ideální je, když se dopracuje, pokud to ovšem umožňuje právní řád," dodal. Podle Pospíšila žádný takový podobný případ v ČR dosud řešen nebyl.

Podle předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové padá takovéto pochybení spíše na vrub zkušební komise, která práci posuzovala a neohlídala dodržování formálních věcí. To, že práce nemá předepsaný počet stránek, je prý problém, hlavní však je, že nejde o plagiát

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...