Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
21. října 2008 13:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bendl: Julínek by měl odejít

Petr Bendl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Bendl | foto: Peška Stanislav ČTK

PRAHA Tomáš Julínek řadu kroků nezvládl, měl by opustit funkci ministra zdravotnictví. Vyzývá ho k tomu spolustraník a končící středočeský hejtman Petr Bendl. "K nějaké změně dojít musí, jinak rezignujeme na parlamentní volby za dva roky," varuje místopředseda ODS. Ke kritice se připojil i hejtman Ivo Toman. Podle něj by Topolánek neměl kandidovat na předsedu, pokud strana propadne i v senátních volbách.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) by měl být podle končícího středočeského hejtmana a místopředsedy ODS Petra Bendla vystřídán ve funkci, neboť jeho kroky ve vedení ministerstva přispěly k porážce ODS v krajských volbách. Reagovat na výsledky krajských voleb musí nějakým způsobem i vedení strany v čele s předsedou Mirkem Topolánkem, řekl Bendl ČTK. Nevyloučil, že na nadcházejícím kongresu občanských demokratů bude proti Topolánkovi kandidovat.

"Jsem přesvědčen, že volby za dva roky budou o zdravotnictví. Že Tomáš Julínek řadu kroků nezvládl, je, myslím, taky evidentní. Čisté zavedení poplatků není reforma zdravotnictví a začít tímto bylo nedobré rozhodnutí," prohlásil Bendl.

Na dotaz, zda by měl být Julínek tudíž ve funkci vystřídán, Bendl odpověděl: "Minimálně." Kdy by měl ministerské křeslo opustit, ale neupřesnil. "Já nejsem ten, kdo by mohl udělat změny ve vládě. To musí udělat Mirek Topolánek," dodal Bendl.

Sociální demokracie v krajských volbách zvítězila ve všech 13 krajích, které se nyní chystá obsadit svými hejtmany. ODS, jež v krajích dosud dominovala, utrpěla drtivou porážku.

"Až vychladnou hlavy, tak pevně věřím v to, že Mirek Topolánek pochopí, že něco zásadního se stát musí," uvedl Bendl, který upozornil, že kdyby se v pátek a sobotu volilo do sněmovny, existují v podstatě už jen tři parlamentní strany - ODS, ČSSD a KSČM. "To je něco, co musíme reflektovat.

Jsou to nejvíce prohrané volby za dobu existence ODS. Ať si to chce Mirek Topolánek přiznat či nikoliv, takové vysvědčení vystavili voliči vládě, nikoliv hejtmanům," zdůraznil Bendl.

Vedení ODS podle něj musí na situaci reagovat, změny by měl přinést prosincový kongres strany, který je volební. "Jsem přesvědčen, že k nějaké změně dojít musí, jinak rezignujeme na parlamentní volby za dva roky," varoval Bendl.

Kritizuje i Toman
"Myslím, že předseda Topolánek, pokud volby do senátu dopadnou stejně špatně jako teď, je natolik vnímavý, že z toho vyvodí důsledek a nebude už dál pokračovat," uvedl dosluhující hejtman Pardubického kraje Ivo Toman.

"Pokud se neúspěch ODS bude opakovat i v druhém kole senátních voleb, vedení strany by mělo rezignovat nebo se obměnit. Za měsíc je volební kongres a oblasti a kraje jistě vygenerují nové lidi do vedení," uvedl Toman. Jako možné nové tváře vidí politiky ODS z krajské a komunální sféry. Podle Tomana byl neúspěch strany v krajských volbách daní za nepopulární reformy vlády. "Ta bohužel i své dobré kroky neuměla lidem objasnit. Nad vším vyčnívají poplatky ve zdravotnictví, zvláště v lékárnách za recepty.

Ty jsem ani já sám nedokázal v kampani vysvětlit," uvedl Toman.

Nastoupí Bém?
Topolánek je i po prohraných krajských volbách odhodlán na kongresu funkci předsedy obhajovat. Podle Bendla by měl mít protikandidáty. "Jsem přesvědčen, že členská základna by měla mít na výběr, aby kandidovalo víc lidí na předsedu. A já svoji kandidaturu nevylučuji," řekl Bendl.

V médiích bývá jako Topolánkův možný nástupce v čele ODS nejčastěji zmiňován první místopředseda strany a pražský primátor Pavel Bém. Bendl jeho kandidaturu podporuje. Pokud by se Bém Topolánkovi na kongresu nepostavil, měl by Bendl prý ještě více důvodů k vlastní kandidatuře.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.