Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Beneš dostane v Brně svoji sochu

Česko

BRNO Odbojáři, pamětníci i političtí vězni v Brně jsou o krok blíže ke splnění svého přání. Socha prezidenta Edvarda Beneše by v moravské metropoli měla vyrůst letos na podzim. A to i přesto, že záměr už odsoudili zástupci některých sdružení sudetských Němců.

O vybudování Benešova pomníku usilují především zástupci Československé obce legionářské již zhruba čtyři roky. Chtějí tak ocenit jeho boj proti nacismu a snahy o obnovu Československé republiky. „Až do letošního dubna jsme však jednali s městem o výběru vhodného místa,“ uvedl předseda brněnské pobočky Československé obce legionářské Jaroslav Jarolím.

Vztyčení sochy přijde na 1,6 milionu korun. Část peněz obec získala z veřejné sbírky, kam poslaly svoje příspěvky stovky dárců. Polovinu z potřebné částky nyní slíbilo uhradit město Brno. „Příspěvek je součástí připravované smlouvy mezi obcí a Brnem, tu však ještě musí schválit zastupitelé,“ upřesnil Jan Kruml z výboru pro postavení pomníku.

Proti vztyčení sochy už ostře protestoval předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku Gerhard Zeihsel. Ve svém prohlášení, které zveřejnilo Sudetendeutsche Post, napadá bývalé české legionáře s tím, že není divu, že právě jejich následovníci usilují o postavení Benešovy sochy. Legionáři, kteří podle Zeihsela v Rusku vraždili a loupili všude, kam přišli, logicky vidí svého hrdinu v Benešovi, který se vydáním svých dekretů přičinil o genocidu sudetských Němců. Zeihsel se pozastavuje i nad tím, že právě Brno, které je spojováno „s nesmazatelným stigmatem“ takzvaného pochodu smrti do Pohořelic, projekt podporuje.

„Beneš byl historická osobnost, čeští letci v Anglii a jejich rodiny ho dodnes nosí ve svém srdci. A máme-li v Brně Benešovu třídu, není důvod, abychom tu neměli i jeho pomník,“ stojí za svým náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. „Naplňujeme jen platný zákon z roku 2004, jehož jediná věta zní „Edvard Beneš se zasloužil o stát“,“ zdůraznil Kruml.

Samotná socha je již odlitá. Zastánci jejího umístění nešli totiž cestou umělecké soutěže, ale nechali zhotovit kopii Benešovy sochy z roku 1947 od Karla Dvořáka, která stojí v Praze před Černínským palácem. „Přece jen jsme byli limitováni penězi,“ upřesnil Jarolím. „Roli sehrály i důvody estetické a čas. Vypsání umělecké soutěže je na dlouhé lokte a iniciátoři projektu, kterými jsou přímí účastníci domácího a zahraničního odboje, si přáli, aby se vztyčení sochy ještě dočkali. I tak se jejího odhalení mnozí nedožijí,” dodal Kruml.

Socha bude před budovou právnické fakulty. „Je to důstojný prostor. Jednak připomíná, že Beneš byl právník, jednak je v tom i určitá symbolika. V době, kdy byl prezidentem exilové vlády, tak právě v budově fakulty sídlilo brněnské gestapo,“ podotkl Rychnovský.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...