Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Beneš si řád udělit nemohl. Tak mu jej dal Svoboda

Česko

Mladá republika potřebovala vyznamenat řadu lidí, říká Aleš Knížek, šéf Vojenského historického ústavu.

* LN Jaké jsou kořeny vyznamenání Řádu bílého lva?

Mladá republika potřebovala mít symboliku a existovalo mnoho lidí, které chtěla vyznamenat. V dubnu 1920 proto zákon zmocnil vládu, aby vytvořila řád pro cizince za zásluhy o Československo. Nejdříve se jmenoval Řád československého lva, později Řád bílého lva.

* LN Kdo ocenění nejčastěji získal?

Dostávali ho představitelé států, vojáci či vědci. Občané mohli řád dostat, jen pokud jejich zásluhy byly skutečně mimořádné. Podobu vytvořil rytec Rudolf Karnet, inspirací mu byl šlechtický kříž z roku 1814.

* LN Dostal řád někdo za války?

Ne, to se neuděloval. Po jejím skončení ho ale dostali ti, kteří se podíleli na porážce Německa - Patton, Montgomery či Žukov. Tehdy byla zřízená i samostatná obdoba řádu -Čs. vojenský řád bílého lva za vítězství. Zajímavé je, že jako první jej dostal prezident Beneš, udělil mu ho ministr národní obrany Svoboda, Beneš si ho sám dát nemohl. Kuriozita je, že řád změnil podobu až v roce 1961. Do té doby na něm byly znaky zemí včetně Podkarpatské Rusi.

* LN Před válkou dostal řád Mussolini, po roce 1948 další osobnosti, které ho sotva byly hodné. Objevily se snahy jim řád odebrat?

Nevím o tom, to je ale spíš otázka pro prezidentskou kancelář.

* LN Občanům Česka se řád v nové podobě jen propůjčuje, po smrti ho tudíž mají vracet. Proč?

Aby se nezneužíval a třeba neprodával. Jde o serióznost vůči symbolice. Starší typy řádu se občas objeví na aukcích. Pozdější generace už k němu nechovají takovou úctu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!