Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Benešová nakonec couvla. Omluví se a zaplatí 400 tisíc

Česko

PRAHA Ještě začátkem týdne se odmítala Marie Benešová omluvit a zaplatit náklady soudního řízení v kauze tzv. justiční mafie. Včera se ale bývalá nejvyšší státní zástupkyně rozsudku podřídila.

„Peníze jsem poslala. I omluvu zveřejním,“ sdělila včera Benešová LN. Prohraný spor s čelnými představiteli české justice přišel bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou na 391 718 korun. Kolem dvanácti tisíc korun jde na úhrady nákladů soudu, zbytek si rovnoměrně rozdělí advokáti protistrany. „Zaplatila jsem, i když proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze podávám dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně a ten by mi mohl povolit odklad platby,“ dodala Benešová s tím, že nepovolení odkladu nemíní riskovat.

Mohl by jí pak být exekucí obstaven majetek a pokuty za nezaplacení by šly až do sta tisíc korun. „Nejsem žádný Onassis, i když jsem naštěstí minulý rok vydělala dost peněz na to, abych mohla zaplatit,“ uvedla bývalá šéfka žalobců.

Podle Benešové je výpočet výše soudních náhrad a poplatků chybný a podává proti němu ústavní stížnost. „Chybným výpočtem bylo porušeno moje právo na spravedlivý proces,“ tvrdí Benešová. Její propočty soudních náhrad se pohybují nanejvýš kolem dvou set tisíc korun. „Soudkyně Romana Vostrejšová ale advokátům protistrany navýšila náhrady o třicet procent, a to všem čtyřem, kteří do procesu po různu zasahovali. Nevím, jak k tomu došla,“ zdůraznila.

Benešové nabízela finanční pomoc řada sympatizantů a přátel, ta však peníze odmítla. Benešová v prosinci 2007 označila za „justiční mafii zákulisní“ svou nástupkyni ve funkci šéfky žalobců Renatu Veseckou, někdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce, bývalého místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru a další čtyři představitele české justice. Ti podle ní ovlivňovali svými zásahy korupční kauzu tehdejšího místopředsedy vlády Jiřího Čunka.

Všichni se proti nařčení ohradili, požadovali omluvu a podali na Benešovou žalobu na ochranu osobnosti. Po vleklém sporu soud letos v únoru pravomocně rozhodl v jejich prospěch. Soudkyně Vostrejšová totiž podezřelé schůzky neposoudila jako úmysl ovlivnit případ.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...