Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie

Benítez může být klidnější

Po vítězství nad Realem Madrid v Lize mistrů má kouč Liverpoolu chuť do další práce

PRAHA Už rok a půl má trenér fotbalistů Liverpoolu Rafael Benítez spory s americkými vlastníky klubu Tomem Hicksem a Georgem Gillettem a za tu dobu mu několikrát hrozil vyhazov. Další zápas s nožem na krku zřejmě španělský stratég odkoučoval ve středu v rodném Madridu a podle všeho se opět zachránil. Jeho svěřenci si z úvodního osmifinále Ligy mistrů odvezli cennou výhru nad Realem 1:0, kterou zařídil svým prvním gólem v soutěži a možná životní trefou záložník Jossi Benajun.

O Benítezově odchodu se v minulosti spekulovalo už několikrát. Liverpoolský kouč odmítl prodloužit stávající kontrakt, který mu vyprší příští rok, navíc s týmem ztrácí v boji o ligový titul. Po víkendové remíze 1:1 s Manchesterem City začali tipující ve velkém sázet na jeho odvolání, což vyústilo v den zápasu s Realem k dramatickému poklesu kurzů.

Liverpoolští hráči se však semkli a svého kouče opět podrželi. „Všichni zaslouží velké uznání, utkání jsme opravdu tvrdě odpracovali. Hráči na hřišti bojovali ve jménu klubu,“ pochvaloval si Benítez. Taktika bez riskování Španělský trenér odmítl, že by před utkáním cítil zvýšený tlak. „Neměl jsem žádné problémy koncentrovat se na utkání, přestože Anglií obcházely nejrůznější spekulace. Budu dál usilovně pracovat pro tenhle klub,“ prohlásil rezolutně Benítez. Podle svých slov se dokonce chystá na další kolo jednání o prodloužení smlouvy.

„Reds“ dokázali v Madridu obdivuhodně nahradit lídra Stevena Gerrarda, který zápolil s lehkými zdravotními problémy a na trávník přišel až v závěru. To už hosté vedli po Benajunově hlavičce. „Na Anfield Road s našimi fanoušky jsme ještě sebevědomější a jsem si jistý, že vyhrajeme,“ uvedl izraelský záložník. Benítez zůstal opatrnější. „Víme, že Liga mistrů je nevyzpytatelná soutěž. Stále nám proti zbývá 90 minut,“ upozornil španělský trenér, který má v Madridu mnoho přátel. Před dvěma lety se dokonce proslýchalo, že se do svého rodiště, kde vedl rezervu a mládežnické týmy, vrátí.

Možná i proto měl hru „Bílého baletu“ dokonale zmapovanou. Svým hráčům naordinoval účinnou taktiku, která naprosto vymazala madridskou útočnou hrozbu. „Hlavní síla Liverpoolu spočívala v defenzivě. Vůbec neriskovali, nešlo si připravit šanci,“ posteskl si nový kouč Realu Juande Ramos.

Po jeho příchodu přitom královský klub ve španělské lize výrazně ožil a poslední dva soupeře zničil 4:0 a 6:1. Jenže důležité zápasy Ligy mistrů Real dlouhodobě nezvládá, na postup do čtvrtfinále marně čeká od roku 2004.

Ve zcela opačném rozpoložení se nachází Bayern Mnichov. Na sílící kritiku po zoufalém vstupu do bundesligového jara odpověděl historicky nejvyšší venkovní výhrou ve vyřazovací fázi Ligy mistrů. V Lisabonu zesměšnil domácí Sporting debaklem 5:0. „Jediným pocitem je frustrace. Není normální prohrát v této fázi takovýmhle výsledkem,“ pravil bezmocně domácí kouč Paulo Bento.

Naopak Jürgen Klinsmann mohl ze své zamračené tváře po delší době opět vyloudit úsměv. „Výsledek je pro nás pozitivní z několika důvodů. Otevírá cestu do čtvrtfinále a pomůže nám po minulých utkáních, která nevyšla podle našich představ,“ uvedl Klinsmann.

***

VÝSLEDKY LM

Chelsea - Juventus Turín 1:0. Branka: 12. Drogba. Rozhodčí: Benquerenca (Port.). Poločas: 1:0.

Villarreal - Panathinaikos Atény 1:1. Branky: 67. Rossi z pen. - 59. Karagunis. Rozhodčí: Plautz (Rak.). Poločas: 0:0. Sporting Lisabon - Bayern Mnichov 0:5. Branky: 42. a 62. z pen. Ribéry, 84. a 90.+1 Toni, 57. Klose. Rozhodčí: Layec (Fr.). Poločas: 0:1.

Real Madrid - FC Liverpool 0:1. Branka: 82. Benajun. Rozhodčí: Rosetti (It.). Poločas: 0:0.