Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor

Berdych se blýskl výhrou v Tokiu

TOKIO Tak se konečně dočkal. Tenista Tomáš Berdych vyhrál turnaj v Tokiu a získal první letošní titul. Český daviscupový reprezentant porazil ve finále Argentince Juana Martina del Potra 6:1, 6:4 a na turnaji okruhu ATP triumfoval počtvrté v kariéře.

Aktuálně 27. tenista světa Berdych včerejším vítězstvím potvrdil svou výbornou formu na asijském turné. Minulý týden v Bangkoku podlehl až v semifinále třetímu hráči světového žebříčku Novaku Djokovičovi ze Srbska.

V tokijském semifinále Berdych v sobotu vyřadil bývalou světovou jedničku Andyho Roddicka ve finále si hladce poradil i s objevem letošního léta Del Potrem. Jejich zápas trval hodinu a 18 minut, vítěz obdržel prémii 135 000 dolarů.

Berdychovi pomohly k triumfu tři z osmi využitých brejkbolů a suverenita při vlastním podání, kterou dokumentovalo i jedenáct es. Pouze dvaadvacetiminutový první set byl jednoznačnou záležitostí českého tenisty. Na počátku druhé sady získal Berdych další brejk a dostal se do vedení 2:1. Všechny tři Del Potrovy šance na vyrovnání pak odvrátil. „Na téhle úrovni bývají zápasy hodně těsné a vyrovnané, proto je důležité hrát bez výkyvů. Mně se to po celý týden dařilo, získat titul je skvělé,“ řekl po utkání. Del Potro nebyl při finále v nejlepší kondici, v úvodní sadě si podle agentury AP vyžádal pauzu a léky na podrážděný žaludek. „Po prvním setu jsem začal hrát trochu lépe, ale to už bylo pozdě. S tím zápasem jsem už neměl šanci něco udělat,“ posteskl si Argentinec, který by se měl v dnešním novém vydání žebříčku ATP objevit na deváté pozici, nejvýš v kariéře.

„Každý mohl vidět, že měl problémy. Kdyby byl zdravý, mohlo to vypadat úplně jinak, ale dařilo se mi na podání a všechno pak do sebe zapadlo,“ dodal český tenista.

Ten si navíc udržel teoretickou šanci na premiérovou účast na závěrečném podniku sezony, Turnaji mistrů v Šanghaji. Tam se kvalifikuje prvních osm hráčů letošního žebříčku a Berdych nyní na osmého Jamese Blakea ztrácí stotřiatřicet bodů. V ženské části tokijského turnaje zvítězila nejvýše nasazená Caroline Wozniacká. Ve finále ve třech setech zdolala turnajovou pětku Kaiu Kanepiovou z Estonska. Výsledky - muži, dvouhra, finále: BERDYCH (9) - Del Potro (5) 6:1, 6:4. Čtyřhra - finále: Južnyj, Zverev - DLOUHÝ, Paes (1) 6:3, 6:4. Ženy, dvouhra, finále: Wozniacká (1) -Kanepiová (5) 6:2, 3:6, 6:1.