Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Berdych vězení neopustí. Soud jeho žádost o podmíněné propuštění zamítl

David Berdych u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Berdych u soudu. | foto: Petr Topič, MAFRA

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 6 zamítl jako nedůvodnou žádost Davida Berdycha o podmíněné propuštění z vězení. Kvůli jeho kriminální minulosti mu neuvěřil, že na předčasně nabyté svobodě bude žít řádným životem. Muž odsouzený v kauzách tzv. Berdychova gangu si proti usnesení obratem podal stížnost. Z patnáctiletého trestu za loupeže, únosy a vydírání si zatím odpykal přes dvě třetiny.

"Název Berdychův gang je už doslova synonymem organizovaného zločinu, který v té době na území Čech existoval. Za dané situace nelze dospěti k závěru, že by pan Berdych neopakoval trestnou činnost," prohlásil předseda soudního senátu Kryštof Nový. Skutky gangu shrnul jako "brutální násilí, vyhrožování, vydírání, zastrašování a také zneužívání policejních uniforem".

Poučení z trestu a úmysl pracovat

Berdych se soudce snažil přesvědčit, že se z dosavadního trestu poučil a že se ve vězení napravil. Záruku za něj poskytla i jeho dlouholetá družka, u níž chtěl po propuštění bydlet. Někdejší vyhazovač v podniku Discoland Sylvia se na svobodě hodlal živit jako skladník a technik, práci prý měl sjednanou.

"Přemáhají mě emoce, je to pro mě těžké. Přišel jsem vás požádat o novou šanci vést řádný život," řekl pohublý muž tichým hlasem poté, co ho do soudní síně přivedla eskorta. Zdůraznil, že ve vězení dostal přes 80 pochval. Mimo jiné prý za to, že zachránil život oběšenému spoluvězni nebo urovnal ozbrojenou rvačku. Řekl také, že za odměnu už byl na třech vycházkách mimo věznici, přičemž poslední trvala celých 24 hodin.

Berdycha podpořilo vedení věznice i znalci, podle kterých je jeho resocializace reálná. Státní zástupkyně Lucia Horáková však s propuštěním nesouhlasila a soud jí dal zapravdu.

Pozitivní znalecký posudek

"Máme tady vcelku pozitivní znalecký posudek, máme tady velmi dobré hodnocení z výkonu trestu. Ale pak tady proti tomu stojí celá řada reálných a negativních skutečností," řekl při odůvodnění rozhodnutí předseda senátu, který poukázal na Berdychův trestní rejstřík. "Od roku 1993 tam můžeme sledovat gradaci trestné činnosti," podotkl.

Kauza Berdychova gangu:

Tato kauza je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Skupina desítek lidí byla ojedinělá propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se často přestrojovali za policisty, svou trestnou činností si údajně přišli na více než sto milionů korun.

Zrekapituloval, že Berdych byl v roce 2004 odsouzen na pět let, o dva roky později dostal souhrnný sedmiletý trest a následně souhrnný trest devítiletý. "Nelze přehlédnout, že další dvě soudní rozhodnutí upouští od uložení souhrnného trestu za dílčí loupeže. Je zcela evidentní, že pan Berdych se tak vyhnul dalšímu uložení souhrnných trestů, které by pro něj znamenaly navýšení trestu odnětí svobody," upozornil.

„Druhý trest“

Usnesení soudu očividně rozladilo Berdychova advokáta Jaroslava Ortmana. "Myslím, že David Berdych byl potrestán de facto podruhé. Soud zohlednil to, čeho se pan Berdych v minulosti dopustil a k čemu se přiznal, a ne to, jak se choval ve věznici," řekl novinářům. Podle právníka je paradoxní, že ačkoliv Berdych jako jediný z gangu spolupracoval s policií, za mřížemi zůstal jako poslední. "Lépe dopadli ti, kdo se nepřiznali," uvedl. Dodal, že pokud pražský městský soud nevyhoví stížnosti jeho klienta, podá si Berdych novou žádost o propuštění hned po uplynutí zákonné půlroční lhůty.

O podmíněné propuštění z výkonu trestu loni úspěšně zažádal Berdychův komplic Tomáš Půta. Ve vězení si odpykal zhruba osm let z desetiletého trestu, soud mu poté stanovil čtyřletou zkušební dobu. Musí se tak pravidelně hlásit pracovníkovi Probační a mediační služby a dokládat mu, že žije řádným životem a jaké má příjmy.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...