Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berdych: Vím, co na Djokoviče fungovalo

Česko

Kéž by se zopakoval letošní Wimbledon. Na cestě do finále tam tehdy Tomáš Berdych (24) Srba Djokoviče porazil.

Před odletem na semifinále Davis Cupu neměl nejlepší český tenista z formy finalisty US Open přehnané obavy.

* Je možné, že Djokoviče namáhavý program spíš unaví?

To se nedá čekat, taková situace je pro něj určitě záviděníhodná, neuškodí mu to. Finále si užije a pak teprve bude řešit, jestli bude fyzicky v pohodě, a další záležitosti. Srbové si také mohou síly rozložit.

* Z českého pohledu lze tedy vnímat Djokovičův úspěch na US Open jako špatnou zprávu?

To nemůžu říct. Djokovičovi se teď daří, ale podobné to bylo minulý rok před semifinále s Chorvatem Čiličem. Všichni z něj tehdy měli hrůzu, jak hrál skvěle, a pak těch bodů proti nám moc neudělal. Ukázalo se, že Davis Cup je často o něčem jiném než běžné turnaje. Teď může hrát Djokovič na US Open fantasticky, ale pak přijede domů, kde se bude chtít předvést, což pro něj může být složité.

* Viděl jste Djokoviče hrát někdy lépe než v semifinále proti Federerovi?

Těžko říct. Sledoval jsem jen závěr zápasu a překvapilo mě, jak Federerovi finiš nevyšel – působil dost opatrně a pak přidal několik zbytečných chyb, které si Djokovič snad ani nezasloužil. Ale tím nechci říct, že by Djokovič nehrál dobře a vítězství si nezasloužil.

* V čem spočívají největší přednosti srbských tenistů?

O Djokovičovi není třeba se moc zmiňovat. Je to všestranný hráč a velký bojovník. Hodně nepříjemný je i tím, že dokáže uhrát dost bodů při podání soupeře, vlastním servisem si proti němu tedy moc nepomůžete. U Troického mi zase jeho styl vyhovuje, má hodně agresivní podání, na svoji výšku se poměrně dobře na kurtu hýbe. To samé prakticky platí u Tipsareviče.

* Djokoviče jste v semifinále Wimbledonu při posledním vzájemném utkání porazil. Budete si kvůli tomu víc věřit?

Vím, co na Djokoviče tehdy fungovalo, ale nejde na to znovu úplně spoléhat. Spíš podvědomě vám to zvýší sebevědomí, ale tentokrát se bude hrát v jiných podmínkách, na jiném povrchu a i publikum bude mít Djokovič na své straně.

* Jak tedy vidíte rozložení sil před semifinále? Berete Srby jako favority?

Papírově asi ano. Podle žebříčkového postavení jsou na tom momentálně líp než my.

* Co říct k očekávané bouřlivé atmosféře, která vás čeká v Bělehradě. Pomůže vám se správně vyhecovat?

Už jsem se o tom bavil se Zimonjičem a ten mi vyprávěl, že v Srbsku jsou na tenisu spíš trochu línější fandové, kteří se chytnou až ve chvíli, kdy někdo začne fandit proti nim. Také Američani, se kterými jsem se o tom bavil, netvrdili, že by tam zažili něco abnormálního.

* Na rozdíl od Djokoviče jste měl dost času na odpočinek. Jak jste se vzpamatoval z vyřazení v prvním kole na US Open?

Člověk si potřebuje vyčistit hlavu, poučit se z chyb, které udělal, a zase jít dál. Když jednou prohrajete, tak se přece svět nezbortí. Bylo pro mě důležité na chvíli vypnout, než se zase vrhnu do tenisu.

***

DJOKOVIČ VE FINÁLE

* Po pětisetové bitvě zvedl ruce nad hlavu. V jeho gestu byla radost i úleva. Srb Novak Djokovič se po třech letech probojoval do finále US Open. Tehdy prohrál s Rogerem Federerem, v noci na neděli mu však porážku vrátil. Po setech 5:7, 6:1, 5:7, 6:2 a 7:5 se mohl chystat na finále s Rafaelem Nadalem. * Přitom nechybělo moc, a ve finále mohl být Federer. V pátém setu za stavu 5:4 měl Švýcar na raketě dva mečboly. „Je těžké popsat, co cítím. Před deseti minutami jsem byl míč od vyřazení, ale dokázal jsem se vrátit. Ten zápas rozhodlo štěstí a jeden dva míče,“ usmíval se po zápase. Djokovič totiž mečboly odvrátil a hned v následující hře vzal naopak podání Federerovi on. „Jsem poctěn, že jsem mohl hrát takový zápas. Nikdy na něj nezapomenu.“

lidovky.cz O nočním finále Nadal - Djokovič čtěte na www.lidovky.cz/sport

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...