Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

„Berlusconi se poučil. Teď už je opatrnější.“

Česko

Staronový premiér se bude chtít do italských dějin zapsat jako státník, říká v rozhovoru pro Český rozhlas 6 a LN politolog Oreste Massari z Univerzity La Sapienza.

* Tvrdíte, že Berlusconimu k vítězství nepomohly ani tak jeho chyby, jako spíše chyby levice. Jaké máte na mysli?

Levice v roce 2006 volby prakticky nevyhrála, ve skutečnosti to byla remíza. Romano Prodi (dosavadní premiér, pozn. LN) ale přesto vytvořil svou vlastní středolevicovou vládu, to byla první chyba. Jeho koalice se navíc skládala z příliš mnoha stran, což mu prakticky znemožnilo vládnout. Kabinet levého středu tak na Italy působil rozhádaným a bezmocným dojmem. V rozpočtu na rok 2007 pak všem občanům zvýšil daně, přestože Prodi v předvolební kampani zdůrazňoval, že nic takového neudělá.

* Současný vůdce levice Walter Veltroni během kampaně mluvil hlavně o budoucnosti, aby voliči na Prodiho rychle zapomněli. Proč mu tato taktika nevyšla?

Od pádu předešlé vlády uplynulo příliš málo času na to, aby voliči mohli začít vnímat (Veltroniho, pozn. LN) Demokratickou stranu jako něco nového a nezatíženého minulostí. Veltroni určitě vedl dobrou kampaň, nepochybně umí s lidmi skvěle jednat, ale přesto udělal několik zásadních chyb. Snažil se příliš vystupovat v americkém prezidentském stylu, jako by mezi ním a voliči už nikdo jiný nebyl. A sestavení kandidátek se mu nepovedlo. Vsadil například na zcela neznámou třicetiletou slečnu, která neměla žádné politické zkušenosti, anebo dal na kandidátku úspěšného podnikatele, o kterém ale každý věděl, že ve skutečnosti stojí na pravici. To vše působilo dojmem jakési vybrané kasty.

* A co se týče předvolebního programu, i tady udělal Veltroni chyby?

Určitě, Veltroni toho nasliboval víc než Berlusconi. Ten paradoxně působil dojmem toho opatrnějšího a umírněnějšího.

* Příštím premiérem tak bude Berlusconi. Dokáže úspěšně vládnout a prosadit reformy?

Zdá se, že Berlusconi se proti svému poslednímu vítězství v roce 2001 změnil, pravděpodobně se z doby svého vládnutí poučil. Působí mnohem opatrnějším dojmem, ale mohl by mít problémy s Ligou severu kvůli jejímu federalistickému programu. Jenže italská situace je skutečně vážná, hovoří se o ekonomickém úpadku, jsou tady dramatické problémy jako budoucnost letecké společnosti Alitalia nebo hory odpadků v Neapoli. Berlusconi to samozřejmě ví a zdá se, že se chce na zásadních otázkách domluvit s opozicí. Také proto, že jeho touhou je být v dějinách zapsán jako státník. Takže je pravděpodobné, že nebude vládnout bez ohledu na ostatní jako v minulosti.

***

„Levice toho před volbami příliš naslibovala,“ říká politolog Massari.

O autorovi| ONDŘEJ HOUSKA, Autor je zpravodajem Českého rozhlasu 6 v Itálii

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...