Farnosti však právě na betlémy vsadily jako na prostředek, jak přivést zájemce do kostela i jindy. Po zkušebních letech se nyní do společné akce zapojilo třináct kostelů, z nichž většina je jindy přístupná jen v době mší nebo na vyžádání. Zájemci si tak o Vánocích mohou prohlédnout interiéry kostelů a promluvit s duchovními.
„Našel jsem tak několik lidí, kteří začali chodit pravidelně,“ svěřil jeden z brněnských farářů. S ohlasy návštěvníků, ale i se zájmem farností jsou spokojeni i na biskupství.
„Jsme rádi, že letos přibyly zase nové kostely, tentokrát i z okrajových částí Brna,“ podotkla mluvčí biskupství Martina Jandlová s tím, že akce by měla pokračovat i v dalších letech.
Lidé si libují. „Zajímavý je letáček s informacemi, narazil jsem na něj náhodou v kostele sv. Jakuba, ale přivedl mne i na další místa. Chci se podívat ke sv. Tomášovi a do kostela Nejsvětější Trojice, kde jsou také hroby moravských Lucemburků Jošta a Prokopa,“ svěřil se LN Brňan František Menšík.
Společná propagace betlémů se v Brně stává pro církev stejně významnou jako další akce: Noc kostelů. Ta se konala letos podruhé a umožnila propagovat víru před mnoha lidmi, kteří by jinak do kostelů nešli. Pro zástupce církví je tento čas důležitý. Příští rok se koná sčítání lidu, v němž lidé také vyplňují své vyznání. V takovém měřítku se vyznání oficiálně zjišťuje pouze jednou za deset let, může však výrazně ovlivnit přístup státu k jednotlivým církvím. O Vánocích je vhodné lidem připomenout jejich kořeny, to, na co v běhu dne třeba neradi pozapomněli, naznačují.
Kromě betlémů v kostelích je možné spojit vánoční procházku také například s návštěvou výstav. V kryptě katedrály na Petrově vystavuje svoje betlémy a plastiky řezbář Tomáš Štolba. V sousedství kapucínské hrobky zase Baron Trenck Gallery otevřela výstavu našich i zahraničních betlémů.
Důležitou informaci posílají faráři těm, kdo se chystají na půlnoční. Ta v Brně skutečně o půlnoci začne ve dvanácti z celkem 32 míst, kde se konají. Například u jezuitů začíná už ve 21.00 a ve sv. Leopoldovi dokonce ve 20.30. Celkem na třech místech Brna, v kostele sv. Augustina, ve Slatině a v saleziánském centru v Líšni, zítra v 15.00 počítají s bohoslužbou pro děti.
***
BETLÉMY V BRNĚ Připojilo se zatím třináct kostelů Betlémy nabízí většina brněnských chrámů - do celoměstské akce, která umožňuje jejich návštěvu v širším čase, je jich zapojených třináct. Vybíráme některé zajímavé: * Katedrála sv. Petra a Pavla: Vyřezávání zahájil Heřman Kotrba v roce 1950 a dokončil ho v roce 1953. Zvláštností je, že postavy nejsou z lipového dřeva vyřezány jednotlivě, ale po skupinách. * Kapucínský kostel: Sochař Jaroslav Vaněk vytvářel betlém od roku 1955. Postavám vtiskl určité pohnutí - a až do své smrti v roce 1991 jej stavěl sám. V tomto roce dotvořil i reliéf sv. Františka z Assisi jako zakladatele tradice stavění jesliček, který se tak objevuje mezi postavami. * Kostel sv. Michala: Zajímavý je původ jesliček - nevznikly na Moravě, v roce 1905 je zakoupili z Mnichova. * Minoritský kostel: Mezi postavami je také figurka Norberta Škrdlíka, který vytvoření díla inicioval. Podstavec má délku téměř dvacet metrů. * Kostel sv. Vavřince: Nový originální betlém byl pro kostel v Komíně pořízen v roce 1946. I jeho autorem je Jaroslav Vaněk, tentokrát však dal pastýřům a rolníkům přinášejícím dary podobu komínských, ale i jundrovských a žabovřeských vesničanů v místních krojích. * Kostel sv. Jana Nepomuckého: Betlém v lískoveckém kostele pochází z 20. let minulého století a je atypický kombinací malých figurek a velkých figur. Tradičně se také v parku vedle chrámu koná 25. prosince od 16 hodin živý betlém. * Kostel sv. Augustina: K betlému, stejně starému jako kostel, patří i pokladnička mající podobu černouška. Za vhozený příspěvek děkuje kývnutím hlavy.
Příští rok se koná sčítání lidu, při němž lidé také vyplňují vyznání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno