Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Bez doučování? Bez šance!

Česko

Domácí učitele si dnes hledají zejména premianti, hlásící se na prestižní školy. Doučování se během posledních let stalo také zajímavou formou podnikání.

Je sobota odpoledne a před pražským Gymnáziem Na Zatlance se srocují davy dětí, mnoho z nich je navíc doprovázeno rodiči a další teprve přijíždějí a zoufale hledají volné místo k zaparkování. Konají se zde přípravné kurzy na přijímací zkoušky na střední školy.

Agentura Zkoušky nanečisto, která si učebny gymnázia pronajímá, je v Praze jen jedním z mnoha poskytovatelů doučování adeptů studia na středních školách. Přípravné kurzy pořádá i většina gymnázií, která vypisují přijímací zkoušky. Těžko spočitatelné množství žáků se na ně připravuje se soukromými doučovateli především z řad vysokoškolských studentů či bývalých učitelů na penzi.

Doučování je dnes pro uchazeče o středoškolské studium, zejména na víceletých gymnáziích, kde panuje velký převis poptávky nad nabídkou, téměř samozřejmostí.

Boom přišel v polovině 90. let Ani kvalitní doučování přitom přijetí na vysněnou školu nezajistí, problém je dnes již postaven spíše opačně - uchazeč, který se spolehne jen na školní vědomosti a samostudium, je vůči svým konkurentům skoro nepřekonatelně znevýhodněn. Tento trend dokládají zkušenosti majitele již zmíněné agentury Zkoušky nanečisto Petra Husara. Když firmu v roce 1990 založil a obesílal s nabídkou základní školy, stávalo se mu, že se přihlásil jeden či dva žáci. Prudký nárůst zájemců nastal až někdy v polovině devadesátých let. Nyní zkouškami nanečisto projde před každými přijímačkami několik tisíc dětí.

Ještě na přelomu osmdesátých a devadesátých let bylo doučování výsadou soukromých učitelů a problematických žáků.

„Učil jsem třeba kluka, jehož rodiče chtěli, aby se vyučil kadeřníkem. Chlapec měl na vysvědčení pravidelně čtyřky. Mým úkolem bylo zlepšit jeho prospěch alespoň na trojky, aby se dostal na učiliště,“ vzpomíná na dobu před patnácti lety Michal, který si takto přivydělával během studia.

Soukromé doučování je poměrně obvyklou formou „brigády“ pro mnohé vysokoškolské studenty i v současnosti. Student medicíny Jan Kuchař odhaduje počet doučujících spolužáků zhruba na deset procent. Sám v uplynulých letech postupně doučoval matematiku, fyziku, chemii, logiku a filozofii, dějepis, latinu, angličtinu, němčinu a základy programování a informatiky. Jeho žáky byli obvykle uchazeči o přijetí na některou z náročnějších vysokých škol. „Prostě věděli, že to, co si pamatují ze školy, jim nestačí,“ popisuje.

Zkušenost, že doučování není záležitostí žáků se špatným prospěchem, potvrzuje i Pavel Dohnal, student doučující matematiku a fyziku. „I premianti naráží na problémy, u nich jde převážně o strach, že je potenciálně nemusejí například v případě přijímacích zkoušek zvládnout,“ říká.

Kurz, nebo soukromý učitel?

Na otázku, zda je lepší soukromý učitel, nebo organizovaný kurz, neexistuje jednoznačná odpověď. Výhodou soukromé hodiny je vyšší efektivita. Odborníci tvrdí, že učivo, které pedagog v běžné třídě vykládá celou pětačtyřicetiminutovou vyučovací hodinu, zvládne v případě samostatné výuky jednoho žáka za dvacet minut.

Organizovaný kurz má naopak výhodu v tom, že se více blíží situaci skutečných přijímaček. Žák si vyzkouší vypracování testu v daném čase, zjistí, kde dělá chyby, má srovnání s ostatními a pozná, jak mnoho se musí ještě zlepšit, aby se například dostal mezi nadprůměr.

„My chceme především žáky namotivovat, jde nám hlavně o jakési zvyšování odvahy. Naši žáci si vyzkouší atmosféru přijímaček a potom si třeba na internetu najdou, jak dopadli. Zjistí třeba, že patří k nejlepší třetině z matematiky, a naopak v českém jazyce jim chyběly k tomu, aby tam pronikli, dva body,“ vysvětluje Petr Husar z agentury Zkoušky nanečisto.

Přípravné kurzy nabízí často gymnázia, která přijímačky pořádají. Termíny se dozvíte buď přímo ve škole, či na jejich internetových stránkách. Soukromé firmy zase inzerují své služby rovněž prostřednictvím internetu a letáčků.

Příliš obtížné není ani hledání soukromého učitele. V posledních letech vznikly desítky specializovaných webových stránek. Některé z nich, jako například www.kvalitnidoucovani.cz, nabízejí i vyhledávání a filtrování inzerátů. Na uvedeném webu je v současnosti okolo sedmi stovek inzerátů.

„Poměr nabídka-poptávka je asi 6:1. Podle přírůstků poptávek doučování jde dokonce vysledovat, kdy a kde se konaly třídní schůzky. Poptávky totiž často přibývají ve vlnách,“ tvrdí zakladatel této bezplatné internetové služby Dan Špaňhel.

***

Kolik stojí doučování

Organizovaná výuka

Přípravné kurzy pořádané soukromými firmami či přímo středními školami se většinou platí

za celé přípravné období, které trvá zpravidla od října či listopadu až do dubna, kdy se konají

přijímací zkoušky. Kurz zahrnuje vždy jednu hodinu z každého předmětu týdně. Při platbě za

více předmětů poskytují mnohé školy a firmy slevu.

doučovací kurz matematika: 1300 až 3000Kč

doučovací kurz český jazyk: 1200 až 2500Kč

doučovací kurz všeobecných studijních předpokladů: 500 až 1500Kč

jednorázové „zkoušky nanečisto: 70 až 140Kč/jeden předmět

Soukromé doučování

Díky silné konkurenci jsou ceny za hodiny výuky většinou podobné. Někteří vyučující nabízejí

jako určitý bonus v délce hodiny, kdy si uvedenou sumu počítají za 60 místo obvyklých 45

minut. Jiní poskytují i výraznou slevu pokud mohou učit třeba dva a více žáků současně.

V některých případech zvyšuje cenu pokud musí učitel za žákem dojíždět.

matematika, fyzika, chemie: obvykle 150 až 250Kč

čeština, dějepis, přírodopis: obvykle 100 až 200Kč

cizí jazyky: obvykle 120 až 250Kč

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!