Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

„Bez důvěry škola skončí“

Česko

„Pověst školy je mimořádně narušena. Někdo z vedení musí odejít,“ říká exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který na plzeňských právech sám studoval.

PRAHA Radikální postup radí rektorovi Západočeské univerzity Josefu Průšovi bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

„S rektorem jsem se o kauze bavil. Doporučoval jsem mu, ať se vyvodí důsledky,“ říká Pospíšil. „Musí dojít ke změnám. Nepřísluší mi rektorovi radit, kdo z vedení právnické fakulty má odejít. Ale nějaké změny prosadit musí.“

Jak zveřejnily LN, proděkan právnické fakulty Ivan Tomažič ve své dizertační práci opsal celé desítky stran. Školitele mu dělal druhý proděkan Milan Kindl. Oponentem Tomažičovy vědecké práce byl děkan fakulty Jaroslav Zachariáš. Také jeho oponentský posudek byl plagiát, doslova kopíroval článek z odborného časopisu.

Po opisovací aféře vyšlo najevo, že v knihovně chybí více než třicet dizertačních prací. Podle šéfky akreditační komise ministerstva školství je možná dokonce varianta, že práce vůbec neexistují.

Pospíšil: Někdo musí odejít Pospíšil rektora varoval, že skandál by neměl nechat „vyhnít“. „Fakulta by sice i beze změn v jejím vedení formálně přežila, ale zničilo by to její pověst. Utržila by takové rány na pověsti, že by se z toho už nemusela vzpamatovat,“ říká Pospíšil. „Když studenti přestanou mít ke škole důvěru, dříve nebo později to povede k jejímu konci.“

Pospíšil má dnes na právnické fakultě malý úvazek na katedře správního práva. V devadesátých letech tuto instituci sám vystudoval. „Nebyl jsem ale žádný prominent. Na práva jsem nastoupil po gymnáziu a ne jako poslanec,“ říká Pospíšil. Fakt, že je uváděn v jedné skupině s politiky, kteří fakultu navštěvovali v době, kdy už měli jisté postavení, ho prý „uráží a poškozuje“.

Do skupiny, se kterou nechce být Pospíšil spojován, patří například poslanec za občanské demokraty Marek Benda. Ten ukončil studia loni a diplomovou práci Restituční proces v ČR po roce 1989 dělal u jednoho z aktérů skandálu, proděkana Milana Kindla.

Benda: Musí to vysvětlit „Vybral jsem si právě jeho, protože jsem od začátku studia věděl, že chci napsat diplomku na téma restitucí. A on se tomuto tématu věnoval,“ říká Benda. Na proděkana Kindla vzpomíná Benda rád: „Je to nesmírně chytrá, vzdělaná a mírně éterická osoba. Píše neuvěřitelně inteligentní učebnice.“

Ani Benda nechce být řazen mezi prominenty, kteří měli na fakultě nějaké výsady. „Nikdo nemůže říci, že jsem opsal byť jen řádku své diplomové práce. Kdokoliv si ji chce přečíst, může. Mám ji vyvěšenou na svých webových stránkách,“ popisuje Benda. Reagoval tak na pochybnosti kolem práce dalšího politika Stanislava Grosse. Ten v Plzni obhajoval rigorózní práci.

„Pro učitele a lidi, kteří tam studují, je strašně špatně, že tam běží takový skandál,“ myslí si Benda. „Musí rychle udělat takové kroky, kterými dají najevo, že jsou důvěryhodní.“ Benda ale není tak radikální jako Pospíšil. „Měli by vysvětlit problém s chybějícími dizertačními pracemi a plagiátorstvím,“ říká. „Pokud někdo šidil, měl by odejít. Ale já nevím, zda někdo šidil, já jsem tu práci neviděl.“

Plzeňská práva má také starosta Prahy 5 Milan Jančík a primátorka Chomutova Ivana Řápková. „Pan starosta se ke svému studiu nebude vyjadřovat,“ vysvětluje mluvčí radnice Radovan Myslík. Řápkovou také zastupuje mluvčí Tomáš Branda: „Je na dovolené, nechci ji rušit.“

Prvním ročníkem plzeňské fakulty prošel také šéf marketingu ČSSD Petr Dimun. Trvá ale na tom, že neudělal jedinou zkoušku a je mu záhadou, jak mohl postoupit do druhého ročníku.

Autor: