Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Bez jádra zdraží elektřina

Česko

Odstávka německých jaderných elektráren zvýší v příštím roce ceny elektřiny v Česku o 1,5 procenta

PRAHA Dopady problémů japonské jaderné elektrárny Fukušima pocítí v následujícím roce na svých peněženkách i Češi. Japonský efekt jim totiž cenu elektřiny může příští rok zvýšit zhruba o 1,5 procenta, o rok později dokonce o pět procent.

„Páteční katastrofa v Japonsku se na cenách pro letošní rok neprojeví, ale zvýší ceny pro následující dva roky,“ řekl Tomáš Sýkora, analytik makléřské firmy Patria Finance. V roce 2012 by dopady na koncovou cenu pro zákazníky měly být mírnější. Takzvaná silová elektřina, tedy cena za samotnou energii bez různých poplatků za přenos, totiž tvoří jen zhruba polovinu koncové ceny.

„Jen v důsledku problémů japonské jaderné elektrárny a následně vyhlášeného moratoria na jaderné elektrárny v Německu by se tak koncová cena pro obyvatele měla zvýšit přibližně o 1,5 procenta,“ řekl Sýkora.

Situace bude výrazně horší v roce 2013, protože právě nyní se obchoduje velká část dodávek elektřiny pro toto období. Za elektřinu by tak lidé měli napřesrok jen kvůli japonskému a německému efektu platit až o pět procent více. To ovšem za předpokladu, že se situace dále nevyhrotí, což se v tuto chvíli nedá plně vyloučit.

Ceny ročních kontraktů elektřiny se od pátečního zemětřesení a následné vlny tsunami, která poškodila Fukušimu, zvýšily zhruba o deset procent. Zhruba třikrát rychleji vyskočily ceny měsíčních smluv na dodávky elektřiny.

„Úterní vyhlášení Německa o tříměsíčním uzavření a prověření sedmi jaderných reaktorů z celkových 17 vytvořilo další tlak na růst cen,“ řekl Sýkora. Po této zprávě se ceny elektřiny zvýšily o 5,7 procenta na více než 58 eur za MWh. Ceny energií se šplhaly vzhůru i během včerejšího dne,

„Elektřina se včera v jednu chvíli obchodovala až za 60 eur za MWh,“ upozornil Dušan Jalový, analytik UniCredit Bank. Doslova horečné obchodování jak na energetických, tak na akciových trzích vyvolala včera v podvečer zpráva o tom, že se situace v japonské jaderné elektrárně v podstatě vymkla kontrole.

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger totiž v Evropském parlamentu tvrdil, že Japonsko čeká v nejbližších hodinách další katastrofa, která může ohrozit životy lidí na ostrově. „Jsme někde mezi katastrofou a ještě větší katastrofou,“ řekl podle tiskové agentury Bloomberg Oettinger. Později však přiznal, že jeho prohlášení nebylo podloženo novými či důvěrnými informacemi. Podle jeho mluvčí čerpal eurokomisař částečně ze zpráv médií a částečně z informací vlád.

Pokud by se však situace v Japonsku skutečně vyhrotila, pak by to mohlo zvýšit tlaky na omezení jaderné energie ve světě. To by mohlo vést k dalšímu růstu cen elektřiny jak na energetických burzách, tak pro koncové zákazníky. Jaderné elektrárny totiž dokážou v porovnání s jinými typy elektráren vyrobit velmi levnou energii. Pokud by tato složka vypadla z energetického mixu, vedlo by to nutně k vyšším cenám. Panika kolem bezpečnosti jádra by navíc mohla ohrozit i plány na dostavbu Temelína.

***

Vývoj cen elektřiny na evropských burzách

Nárůst za poslední týden

Autor: