Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Před čištěním zubů si dám jointa na dvoře. Jak se léčí konopím

Česko

  6:00
PRAHA - Roztroušenou sklerózou trpí už dvaadvacet let. Bez konopí by v posledních dvou letech, jak sama říká, vůbec nemohla fungovat. Pomáhá jí od silných bolestí, křečí i ztuhlosti. „Ještě než si ráno vyčistím zuby, jdu se psy na dvůr a tam si zapálím,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz pacientka Kristina Šťastná. Současná situace s chybějícím konopím v lékárnách ji ale rozčiluje.

Balení marihuanové cigarety – ilustrační foto foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jak dlouho už bojujete s roztroušenou sklerózou a jak se to z počátku projevovalo?
Mám ji už dvacet dva let. Ale léčím ji teprve patnáct let. První příznaky lékaři smetli ze stolu s tím, že jsem si třeba jen špatně zavázala tkaničku nebo že mám problémy od páteře. Klasika. Cítila jsem větší citlivost, brnění, poté se mi objevil také zánět zrakového nervu. Teď jsem definitivně přišla o léčbu, protože se můj stav výrazně zhoršil. Lékaři mi řekli, že už pro mě žádnou jinou léčbu nemají. Z toho jsem dost špatná.

O nemoci:

  • Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. To ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat.
  • Nemoc postihuje zejména mladé dospělé (od 20 do 40 let) a její výskyt je častější u žen (přibližně v poměru 2:1).
  • Pro roztroušenou sklerózu neexistuje žádná přímá léčba. Dostupné léky se zaměřují především na zmírnění obtíží, předcházení nových atak, zpomalení progrese onemocnění a zabránění invalidity.

Lidovky.cz: Teď tedy používáte jen konopí?
Nejsem odkázaná jen na konopí. Měla bych používat kortikoidy, ale neberu je, protože taková léčba má mnoho vedlejších účinků. Raději používám konopí. Nemám pak takový problém se ztuhlostí a bolestmi. Celkově se cítím lépe než po chemické léčbě. Neříkám to ale moc před lékaři, protože oni to neradi slyší.

Lidovky.cz: S čím se denně kvůli nemoci potýkáte? Jaké překážky musíte denně překonávat?
Mám prakticky úplně ochrnutou pravou nohu. Chodím příšerně. Mám kvůli tomu navíc podsunutou pánev, takže mám denně bolesti v pravé i levé noze. Hodně nepříjemné jsou také urologické potíže. Konopí mi hodně pomohlo se zadržováním moči. Mnoho věcí si už ani neuvědomuji, pro mě je to denní chleba.

Lidovky.cz: Pacientka Martina Kafková, která podává žalobu na VZP kvůli tomu, že ji odmítla hradit léčebné konopí, kouří marihuanu, aby jí ulevila od celkové ztuhlosti. I vy s tímto bojujete?
Ano. Akorát já mám ztuhlost od pasu dolů. A právě na to mi konopí hodně pomáhá.

Lidovky.cz: Jakým způsobem a jak často denně užíváte konopí?
Dříve jsem používala mastičky, protože jsem denně dostávala injekce. V místě vpichu jsem se mazala kvůli tomu, abych neměla svalové křeče a ztuhlost. Dříve jsem používala konopí více. Teď mi stačí gram nebo gram a půl na den. Proti ztuhlosti a křečím mám také tinktury. Letos poprvé budu dělat Fénixovy slzy (extrakt z konopí – pozn. red.).

Kristina Šťastná

Lidovky.cz: Kolik jointů denně tedy vykouříte? A kdy je kouříte?
Dva jointy denně. Ještě než si ráno vyčistím zuby, jdu se psy na dvůr a tam si zapálím. Nemůžu ale říct, že bych vykouřila celého jointa. Jakmile to do sebe dostanu, ztuhlost ustoupí.V tu chvíli típnu jointa a schovám si ho, než zase přijde bolest nebo jsem znovu ztuhlá.

Lidovky.cz: Jak rychle ustupuje ztuhlost a bolest poté, co si potáhnete z konopné cigarety?
Když kouřím, tak je to prakticky okamžitě.

Lidovky.cz: Existuje proslulé video, na němž je zachycen pacient Larry Smith z USA, který přes 20 let bojuje s Parkinsonovou chorobou. Je z něj patrné, jak rychle může konopí ulevit těmto pacientům. Rychlý ústup od bolesti tedy můžete potvrdit?
Ano. Je to skutečně rychlé.

Lidovky.cz: Pacientka Martina Kafková zase popsala, že se může poté, co si zapálí jointa, konečně volně nadechnout, protože ji vymizí křeče. Cítíte to samé jako ona?
Dýchací obtíže způsobené roztroušenou sklerózou nemám. Ty moje jsou stresového původu. A ty řeším jinak, ale ano, funguje to tak, jak Martina popisuje. Znám ji. Vidím na ní okamžitou úlevu.

Lidovky.cz: Můžete díky konopí zase vykonávat činnosti, kterým jste se věnovala ještě před nástupem nemoci?
Dříve jsem byla hodně aktivní. Mám tři psy a za víkend jsem s nimi nachodila klidně i padesát kilometrů. Zvládala jsem to ještě před rokem a půl. Dneska jsem to musela omezit už jen na to, že je pouštím alespoň na velkou zahradu u domu. Kromě toho se starám o maminku s Alzheimerovou chorobou.

Léčebné konopí v Česku

Konopí je v Česku dostupné výhradně na elektronický recept s omezením. Léčbu konopím povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS.

  • Předepisovat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, infekcionisti, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři a psychiatři.

Lidovky.cz: Když jste ještě jste neužívala konopí a měla jste předepsanou „jen“ tradiční léčbu, dokázala jste se zbavit silných bolestí a ztuhlostí? Nebo léčba tolik nepomáhala a bez konopí to nešlo?
Zhruba sedm let mi pomáhala. Měla jsem interferony a poté Copaxone. Během dalších dvou let ale došlo k výraznému zhoršení. Musela jsem začít kouřit konopí. Posledních zhruba devět měsíců jej musím kouřit denně.

Lidovky.cz: Jak jako pacientka vnímáte, že pacienti v lékárnách nemají možnost dostat léčebné konopí v lékárnách, protože došly zásoby?
Nechci být sprostá. Je mi hrozně líto, když vidím, co to způsobilo. Je mi líto těch lidí, kteří jsou odkázaní na to, jestli jim to někdo předepíše. Víc to raději komentovat nechci.

Lidovky.cz: Jak byste si představovala situaci v Česku?
Myslím, že by měl být plně hrazen přípravek Sativex (funguje jako inhalátor – pozn. red.). Mám spoustu kamarádů s roztroušenou sklerózou, kteří měli tuto léčebnou látku a byli z toho nadšeni. Nebo ať si každý, kdo je chronicky nebo neurologicky nemocný, sám pro sebe konopí vypěstuje. Ale ať se do toho nikdo nenaváží, protože ono to opravdu pomáhá.

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...