Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šest jointů denně. Pojišťovna jí léčebné konopí nehradí, podává proto žalobu

Česko

  5:00
PRAHA - Tři gramy v jointech, další tři v jídle. Skoro padesátiletá Martina Kafková denně užívá léčebné konopí, aby se zbavila silných křečí a nesnesitelných bolestí. Od svých sedmadvaceti let totiž trpí roztroušenou sklerózou. Loni požádala Všeobecnou zdravotní pojišťovnu o přiznání individuální náhrady této látky. Ta ovšem žádost opakovaně odmítla. Pacientka ji nyní posílá k soudu.

Pacientka s roztroušenou sklerózou Martina Kafková foto: archiv Martiny Kafkové

Jde o bezprecedentní případ. Pacientka trpící roztroušenou sklerózou žaluje pojišťovnu, že řádně neprojednala její žádost o individuální hrazení léčebného konopí. Právě konopné cigarety jsou to jediné, co jí pomáhá od bolestí. Všeobecná zdravotní pojišťovna ovšem její argumentaci odmítá a trvá na tom, že zákon neumožňuje jednat jinak.

Částečně ochrnutá Martina Kafková z Týna nad Vltavou začala mít vážné zdravotní problémy ve svých sedmadvaceti letech. Tehdy poprvé zakopla na rovném chodníku. „Zasmáli jsme se tomu, protože neměla o co zakopnout,“ líčí serveru Lidovky.cz její otec Zdeněk Majzlík momenty, kdy ještě netušil, co se jeho dceři děje.

Odkázaná na elektrický vozík

Bezdůvodné klopýtání se ale objevovalo čím dál častěji. K tomu se přidávalo i motání hlavy a další potíže. Rok nato chodila Kafková o berlích. V průběhu dalších dvou let skončila na vozíku. Dnes ho s ohledem na pokročilý stav nemoci nemůže už ani ovládat. Sama totiž nezvládá žádné úkony. Když výjimečně píše e-mail, ťuká kloubem na ruce do klávesnice. Jednu větu píše i několik minut.

O nemoci:

  • Je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. To ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat.
  • Nemoc postihuje zejména mladé dospělé (od 20 do 40 let) a její výskyt je častější u žen (přibližně v poměru 2:1).
  • Pro roztroušenou sklerózu neexistuje žádná přímá léčba. Dostupné léky se zaměřují především na zmírnění obtíží, předcházení nových atak, zpomalení progrese onemocnění a zabránění invalidity.

Pomoct ji nedokážou už ani její rodiče-důchodci. „Jen ji položit do vany, je téměř nemožné,“ říká otec. Kafková proto žije v ústavu sv. Josefa v Žirči, který se specializuje na pacienty s roztroušenou sklerózou.

„Před dvanácti lety Martině její lékařka řekla, že už nemůže navyšovat dávky léků, protože by to pro ni mělo fatální následky. Nato dcera úplně ztuhla. Měla silné křeče a bolesti. Ležela v posteli jak prkno. Někdy jsem ji třeba našel ležet na zemi. Sama se nemohla zvednout. Je jak hadrová panenka,“ vypráví Majzlík, který je již v důchodu.

Párkrát potáhla a křeče polevily

Po několika měsících, které otec popisuje jako „čirou hrůzu“, přišel pro pacientku zásadní zlom. Kamarád ji nechal poprvé potáhnout z konopné cigarety. „Párkrát si dala. Křeč ji hned pominula. Pomáhalo jí to,“ popisuje jediné chvíle, kdy se dokázala jeho dcera radovat. Navzdory špatným vyhlídkám. Ví, že se nemůže trvale vyléčit. „Alespoň povolily ty ukrutné bolesti. Konzultovala to proto se svou lékařkou. Ta jí řekla, že jestli jí to pomáhá, tak ať kouří dál, ale že sama jí to předepsat nemůže,“ vzpomíná Majzlík.

Pacientka s roztroušenou sklerózou Martina Kafková
Pacientka s roztroušenou sklerózou Martina Kafková s rodiči v Žirči.

Tehdy ještě nebylo léčebné konopí dostupné v lékárnách. Na pulty se dostalo teprve v loňském roce. Kvůli ceně na něj ale dosáhli jen někteří pacienti. Vysoká cena byla překážkou právě i pro Kafkovou, jejíž příjem tvoří primárně invalidní důchod.

„Léčebné konopí ale musí užívat nadále. Pomáhá jí od křečí i bolestí. Denně vykouří asi šest jointů, což jsou tři gramy konopí. Další tři gramy po dvou dávkách si dává do jídla. Na oběd a na večeři,“ líčí nešťastně její otec. Ačkoli nemá šanci na uzdravení ze zákeřné choroby, konopí ji alespoň částečně zlepšuje kvalitu života.

V loňském roce požádala VZP o přiznání individuální náhrady. Odkazovala se na zákon o veřejném zdravotním pojištění. Ten říká, že „příslušná zdravotní pojišťovna hradí ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je-li poskytnutí takových zdravotních služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce.“ Podle Kafkové je léčebné konopí její jedinou účinnou léčbou.

Jenže pojišťovna tuto žádost odmítla. Kafkové nepomohlo ani následné odvolání. Na začátku března proto k Městskému soudu v Praze podala správní žalobu. VZP nicméně argumenty Kafkové a jejích advokátů, Vladislavy Křivové a Michala Vítka, kteří poskytují klientce bezplatné právní služby, nebere v potaz.

„Klientka řádně neabsolvuje rehabilitaci hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, kterou jí lékaři doporučují jako nezbytnou. Odmítá jakékoliv jiné navržené varianty léčby, které připadají podle standardů odborné společnosti v úvahu. Zájem má pouze o konopí. Za této situace ovšem rozhodně nelze hovořit o tom, že by konopí bylo jedinou možností léčby,“ uvádí mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Podle platné legislativy navíc údajně nemůže klientce nákup konopí pro její potřeby financovat.

Online rozhovor na serveru Lidovky.cz

Zajimá vás, jak léčebné konopí pomáhá pacientům? U jakých nemocí je vhodné jej používat? A měly by konopí proplácet pojišťovny. Ptejte se lékaře Radovana Hřiba. Čtenářům serveru Lidovky.cz odpoví na dotazy v pondělí od 14. hodiny.

Lékař Radovan Hřib.

Odmítavé rozhodnutí pojišťovny nicméně Kafková s jejími advokáty považuje za nesprávné, nadto i nezákonné. „Nereflektuje hmotněprávní námitky žalobce, staví žalobce do pozice experimentálního subjektu farmaceutických výrobků, v důsledku čehož je napadené rozhodnutí nejenom nezákonné, ale také v rozporu garantovanými lidskými právy žalobce, ale i každého člověka, bez ohledu na jeho zdravotní stav,“ stojí v devítistránkovém dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Dále se odkazují na zákon o léčivech, který obsahuje právní úpravu přípravků s obsahem konopí pro léčebné použití. „Z toho lze dovodit, že sám zákonodárce účinnost léčebného konopí uznává, když jej zahrnuje do zákona o léčivech. Je zde tedy jasně patrná vůle zákonodárce poskytnout svým občanům léčebné konopí jako jedno z léčiv, čímž zákonodárce také vyjádřil své přesvědčení o jeho účinnosti,“ uvádí právníci. Pojišťovna podle nich tedy nemůže tuto vůli zákonodárců popřít svým tvrzením, že nepovažuje účinky léčby konopím za dostatečně prokázané.

A advokáti zmiňují i další argumenty. Například to, že vyčerpání všech možností léčby hrazených pojišťovnou není podmínkou stanovenou zákonem. Taková argumentace je prý „mimořádně podobná aplikaci na testovacích zvířatech ve farmaceutických laboratořích“. Navíc je podle jejich vyjádření nemyslitelné, „aby v 21. století uvažoval orgán, zodpovědný za zdraví občanů, o žalobci, jako o testovacím subjektu.“

Prázdné pulty v lékárnách

Situace v Česku v souvislosti s léčebným konopím se navíc v posledních dnech dostala do popředí. Objevila se totiž zpráva, že došly zásoby léčebného konopí. Prázdné šuplíky v lékárnách silně znepokojují lékaře i nemocné, jak informoval server Lidovky.cz v minulém týdnu.

„Někteří pacienti ještě mají staré zásoby. To ale během jednoho nebo dvou měsíců skončí,“ říká bývalý vládní zmocněnec pro uvádění léčebného konopí do praxe a člen organizace Kopac Tomáš Zábranský. Situaci může zachránit dovoz ze zahraničí. Spolek pacientů ale varuje, že Státní ústav pro kontrolu léčiv řízení zkomplikoval, a proto takového zájemce nemá. SÚKL nicméně tvrdí, že se jeden už přihlásil.

DOVOZ KONOPÍ DO ČESKA:

  • V minulosti se dováželo konopí z Nizozemska, bylo asi třikrát dražší než zboží od českého pěstitele. Za gram českého zaplatili pacienti kolem 100 korun, za gram nizozemského zhruba 300 korun.
  • Pacienti užívali konopí zpravidla formou inhalace přes speciální odpařovač. Lékaři z brněnské nemocnic doporučovali rovněž konzumaci při rozmíchání v tepelně upravené čokoládě a nemocniční lékárna začala z konopí vyrábět i tobolky.

zdroj: ČTK

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...