Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Bez limitů Czech Coal velmi zbohatne

Česko

Bitva o limity – Jde o mnoho miliard korun. Není divu, že spor o uhlí vyvolává i potyčky politiků

Zdánlivě banální sousloví „limity těžby“ má pro společnost Czech Coal cenu mnoha miliard. Zruší-li vláda ekologické limity těžby, hodnota společnosti se může až zdvojnásobit.

PRAHA Územní limity těžby, které zavedla vláda v roce 1991, brání těžařským společnostem – a především firmě Czech Coal – v těžbě podstatné části kapacity jejích dolů a lomů.

Za touto „tlustou čárou“, kterou v krajině nakreslila vláda na návrh tehdejšího ministra životního prostředí Ivana Dejmala, se totiž nachází uhlí především v povrchovém lomu Československé armády, a to asi 750 milionů tun uhlí. Z toho asi 290 milionů tun je podle analytiků vytěžitelných. Při dobytí pěti milionů tun ročně by to stačilo minimálně na dalších osmapadesát let důlní činnosti. Před limity je v lomu ČSA jen kolem 40 milionů tun, nedojde-li k prolomení limitů, těžba ustane kolem roku 2021.

Czech Coal si cenil nedávno lomu ČSA na 12 miliard korun, když jej chtěl vyměnit s ČEZ za elektrárnu Počerady. „Hodnota dolu je ale zřejmě nižší,“ řekl LN analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Prolomení limitů by znamenalo výrazný růst hodnoty dolu. „ČEZ v minulosti ocenil hodnotu Czech Coal na asi 28 miliard korun, hodnotu samotného lomu ČSA tak zřejmě vidí někde kolem třetiny této v minulosti nabízené ceny. Po prolomení limitů by tržní cena Czech Coal jistě vzrostla o miliardy korun, velmi hrubým odhadem bychom mohli hovořit o zvýšení hodnoty v řádu desítek procent, maximálně o zdvojnásobení hodnoty společnosti,“ dodal Hatlapatka.

Jak odepsat zásoby Czech Coal dodává své uhlí elektrárnám ČEZ a teplárnám. Na uhlí z lomů a dolů Czech Coal jsou závislé hlavně české teplárny, protože další velká hnědouhelná těžařská firma – Severočeské doly – patří ČEZ a dodává drtivou většinu uhlí do jeho elektráren.

Bez prolomení těžebních limitů by mělo dojít postupně k takzvanému odpisu zásob uhlí, které za těmito limity leží. Zjednodušeně řečeno by toto uhlí přestalo existovat. Odpisy zásob za limity už probíhaly v některých lokalitách během devadesátých let, kdy patřily důlní společnosti státu.

K odpisu zásob je ale potřeba, aby těžební společnosti vydaly geologické a expertní informace o zásobách uhlí. Zákon však zatím nedává na dodání dokumentace žádnou lhůtu. Czech Coal a předchozí vlastníci Mostecké uhelné společnosti, firmy Appian Group a Synergo Group, tyto údaje tak nikdy nedodaly.

Exministr životního prostředí Martin Bursík prosadil předloni v září ve vládě novelu zákona, která tuto lhůtu omezuje na jeden rok. Jinak by těžaři museli za nedodání dokumentů zaplatit vysokou – až dvacetimilionovou – pokutu. Bursíkovi se podařilo vyjednat podporu tomuto opatření v celé Topolánkově vládě, která novelu horního zákona nakonec schválila a poslala do sněmovny.

Zákon sněmovna ani neprojednala Zákon, který by těžebním společnostem notně zkomplikoval existenci, poslanci ani neprojednali. Vládní návrh se totiž podařilo poslancům vždy vyřadit z programu schůze sněmovny, takže se jím ani nezabývali. Fischerova vláda nakonec novelu horního zákona stáhla úplně prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu. Původním předkladatelem bylo přitom ministerstvo životního prostředí. To Bursík ostře kritizuje, naopak MPO uvádí, že je horní zákon v jejich kompetenci, a dále se k případu vyjadřovat nehodlá. „Ministr se k této mediální věci nebude vyjadřovat. Horní zákon ale patří pod ministerstvo průmyslu a obchodu,“ řekl Matyáš Vitík, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.

Bursík proto navrhl spolu s dalšími poslanci z KDU-ČSL a KSČM prakticky stejně znějící poslanecký návrh novely zákona. K tomu mu ale současná Fischerova vláda dala zamítavé stanovisko – předchozí vláda přitom skoro tentýž zákon schválila. Bursík poté obvinil vládu z korupčního jednání a podléhání lobbistickým tlakům uhelných společností. To Fischer ostře odmítl a uvedl, že se bude bránit „všemi dostupnými prostředky, včetně právních“.

***

Horní Jiřetín

Města a obce Praha

v okolí uhelné pánve

1 Mikulovice 6 Komořany

2 zámek Jezeří 7 Litvínov

3 Černice* 8 Louka u Litvínova

4 Horní Jiřetín* 9 Záluží

5 Dolní Jiřetín 10 Kopisty

* obce, kterým hrozí zánik

v případě prolomení limitů těžby

Czech Coal si nedávno ocenil lom ČSA na 12 miliard korun

Autor: