Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez potrestaných šance klesají

Česko

Šest hráčů vyloučených z reprezentace se možná dočká amnestie už v létě, pro tým jsou příliš cenní

PRAHA Fotbalová reprezentace prošla „čistkou“, která nemá obdoby. Spolu s vyřazenými hráči zmizelo ze dne na den dvacet mužů, což je čtyři utkání před koncem kvalifikace těžká rána.

Národní tým je v troskách, technicky vzato téměř vůbec neexistuje, ale původní smělý cíl zůstal -postup na světový šampionát. Podaří se ho ještě splnit?

„Dokud existuje šance, musí se o ni bojovat,“ říká bývalý reprezentant Horst Siegl. „Nevzdával bych to, ve hře je strašně moc,“ souhlasí trenér František Cipro.

O africkém šampionátu se v posledních dnech mluví jen ze setrvačnosti, protože „naděje přece umírá poslední“. Pádné argumenty najednou chybějí.

Trest se nejvíce dotkl útoku Zvlášť když reprezentace naráz přišla o šest hráčů potrestaných za večírek po utkání se Slovenskem. „Je to velká rána. Ti, co dostali zaracha, hrají v dobrých klubech, ale i bez nich by měl být národní tým pořád kvalitní,“ přemýšlí Siegl.

Ruku do ohně by za to teď ale nikdo nedal. Vždyť Milan Baroš s Václavem Svěrkošem ve svých klubech září, Marek Matějovský měl potenciál zastoupit zraněného Tomáše Rosického a Tomáš Ujfaluši nosil na ruce kapitánskou pásku.

Nejcitelněji se vyřazení šestice flamendrů dotkne útočné řady, kterou ortel svazových funkcionářů zcela rozprášil. „Zrovna se to stalo v době, kdy začali Baroš a Svěrkoš v klubech střílet jeden gól za druhým,“ upozorňuje Siegl.

Ze stabilní útočné čtveřice tak zůstal jen Tomáš Necid. Baroš se Svěrkošem sice v národním dresu nezářili, jenže i tak se bez nich vyhlídky na šampionát prudce ztenčují. „Ale jsou tady ještě Roman Bednář nebo David Lafata. Určitě se zase útočníci najdou,“ věří Cipro.

Situace je o to vážnější, že ofenziva je dlouhodobě největší slabinou českého týmu a příliš náhradníků na uvolněná místa se nenabízí. Nejlepší střelec domácí ligy Chorvat Kerič má špatný pas a druhému v pořadí zase chybějí zkušenosti.

„Ideální by bylo, pokud by před námi bylo více přáteláků, ve kterých by se noví kluci mohli sehrát,“ dodává Siegl.

A to je největší problém - Radův nástupce bude mít v programu pouze dvě přátelská utkání (v červnu s Maltou a v srpnu s Belgií), než se v září opět rozběhne kvalifikace.

A pak už to půjde ráz na ráz -Slovensko, San Marino, Polsko a Severní Irsko. Český tým přitom ve zbylých čtyřech utkáních nesmí ztratit ani bod, aby si uchoval alespoň teoretickou šanci na postup.

„Vedením reprezentace bych okamžitě pověřil Karla Jarolíma, to je jediná cesta. A také bych dal novou šanci potrestaným hráčům,“ nabízí svůj recept trenér Cipro.

Dostanou hráči novou šanci?

Od vynesení „rozsudku“ uběhly pouze dva dny a podobné názory zaznívají stále častěji. „Byl by hřích, kdyby ti hráči nebyli znovu povoláni, pokud budou v dobré formě,“ říká člen výkonného výboru ČMFS František Hrdlička.

Vedení fotbalového svazu sice hráče vyřadilo na neurčitou dobu, ale už nyní je pravděpodobné, že po zvolení nového kouče dojde k amnestii. „Nedělal bych z toho tragédii. Nemáme tolik hráčů, abychom si mohli dovolit se jich vzdát,“ vysvětluje Hrdlička.

Z exemplárního trestu se tak zřejmě stane pouhé gesto, které nástupce Petra Rady hned na úvod postaví před potupný úkol: přemluvit uražené hvězdy k návratu.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....