Středa 9. října 2024, svátek má Štefan, Sára
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bez stížností. Afrika si vylepšila pověst

Česko

Ostražitost byla během mistrovství světa vystřídána uvolněností. Obavy, jestli Jižní Afrika zvládne pořádání náročné akce, se během měsíc dlouhého fotbalového maratonu ukázaly jako zbytečné.

KAPSKÉ MĚSTO - Paolo sedí na dřevěné lavici v hostelu Zebra a ještě pořád se třese. Nic horšího ještě v Jihoafrické republice nezažil. Šel na stadion Green point v Kapském Městě a jako obvykle ukázal cedulku FIFA, která mu umožňovala vidět mnohé zápasy. Jenže „FIFA Pass“ na utkání Německa se Španělskem nebyl platný a ochranka na Paola zavolala policii. „Začali mě vyslýchat, vysvětloval jsem jim, že jsem tu speciální vstupenku dostal od jednoho místního dobrovolníka, a že když neplatí, klidně zase vypadnu. Místo toho mě odvezli na stanici a drželi mě tam 24 hodin.“

Policisté mladíka z Chile obvinili z falšování dokumentů, vzali mu otisky prstů, následně všechny osobní věci včetně tkaniček od bot a zavřeli ho na celu. Druhý den ho čekal soud a pokuta 500 randů (zhruba 1250 korun). „Bylo to strašný, neměl jsem mobil, nemohl jsem nikomu zavolat a nevěděl jsem, jak dlouho tam ztvrdnu. A ten ,FIFA Pass‘ jsem dostal od někoho v baru.“

Jihoafrická policie se musela během šampionátu vypořádat s řadou úkolů a vyčlenila řadu specialistů jenom na práci s fanoušky. Stejně tak vznikly speciální soudy a prokuratura pouze na přestupky a trestné činy související s mistrovstvím světa. Moc práce ale neměly. Kriminalita díky nasazení 160 tisíc policistů klesla.

Jediná vada: co dál se stadiony Paolova zkušenost z vězení je ale dokladem nekompromisního přístupu jihoafrických úřadů. Velká přítomnost policie také vedla ke zmrazení prostituce, děvčata na noc si dovolila jít pouze do některých barů a nejmenovaná prostitutka pro deník Pretoria News uvedla, že si přeje, aby šampionát skončil a byznys se vrátil do normálních kolejí. Odvrácenou stranou šampionátu se zabývala jihoafrická média, ale kromě jevů, jako jsou vraždy, přepadení a znásilnění v chudých černošských čtvrtích, žádné tučné sousto o poškozených turistech nenabídla.

„To bylo pořád tolik špatných zpráv o problémech Jižní Afriky a podívej se kolem sebe, žádné stížnosti, žádné zločiny, absolutně vůbec nic,“ říká Afrikánec (bílý Jihoafričan) Damieon a velmi hrdě dodává, že Afrika připravila skvělý šampionát. „A co až to všechno skončí? Přestaneme se poflakovat po barech a vrátíme se do práce. Bude to úplně normální, neměj strach.“ Damieon nemluví do větru, fanoušci sice byli ostražití, ale postupně jejich obavy slábly a především si nemohli vynachválit skvělou atmosféru, kterou stále usměvaví domorodci vytvořili.

Snad nejvíc ale Jihoafričané překvapili sami sebe. „Nikdy by mě nenapadlo, že to bude tak skvělé, že se tady sejdeme všichni před obrazovkou a budeme společně fandit jihoafrickému týmu. Afrikánci, černoši, barevní, Indové, prostě všichni. Šampionát nás spojil,“ tvrdí Oliver z Durbanu a na potvrzení svých slov mocně zatroubí na vuvuzelu a kolemjdoucí se k němu hned přidávají. Šampionát ale má své kritiky. Především se pořadatelům nepodařilo nikdy vyprodat celý stadion a i na semifinále zůstaly prázdné tisíce sedadel. Na druhou půlku zápasu je obsadili dobrovolníci. „Většina lidí si nemůže lístek na stadion za 400 dolarů vůbec dovolit. To jsou ceny pro Evropany a Američany, ne pro nás,“ říká Oftan před mešitou v Kapském Městě a Hamída přidává další argument. „Platíme kvůli šampionátu dražší elektřinu, vodu, zvedli nám daně a k čemu budou všechny ty stadiony? Kdo tam bude po šampionátu chodit?“ Na tuto otázku vládní úředníci neodpovídají a zahraniční fanoušky to ani nezajímá.

Ti už jenom provětrávají peněženky, snaží se vyměnit letenky a připravují se na cestu domů, jako třeba Henrico z Portugalska. „Musel jsem doma přítelkyni vysvětlovat, že mě nesežerou lvi ani nezabijí gangsteři. Teď tady v hospodě potkám deset lidí z deseti různých zemí a všichni jsou nadšení. To je fotbal. Hele hoši, plácneme si a za čtyři roky se sejdeme v Brazílii.“

***

OHLASY Co přijde teď?

Olympiáda?

Uznání na adresu jihoafrických pořadatelů zní na konci mistrovství světa z nejvyšších míst. U šéfa Mezinárodní fotbalové federace FIFA Seppa Blattera je to pochopitelné. Od začátku patřil mezi zastánce prvního šampionátu na africké půdě.

„Když se podíváte na nadšení v Jižní Africe a na sledovanost přenosů z celého světa, je jasné, že šlo o mimořádný šampionát,“ řekl Blatter.

Jako výtečný úspěch vnímá mistrovství světa také prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Nenaznačil ovšem, zda to JAR může pomoci k pořádání olympijských her. To Blatter mluvil otevřeněji. „Jestli je v Africe nějaká země, která může hostit olympiádu, je to právě Jihoafrická republika.“

O autorovi| ĽUBOMÍR SMATANA, (od spolupracovníka LN) Autor je reportérem Českého rozhlasu

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!