Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Bezdomovci: 3+1 na kolejích

Česko

  10:45
BRNO - Hliníkové police, kryty na topení, okenní rámy, elektroinstalace, nebo dokonce stokilové nárazníky. To vše mizí z odstavených souprav na brněnském vlakovém nádraží. Mohou za to většinou bezdomovci, kterým vagony plné cenných kovů slouží nejen jako zdroj obživy, ale i jako ubytovna sponzorovaná nezájmem Českých drah o vlastní majetek.

Policei provádí pravidelné kontroly v odstavených vagone na brněnském nádraží. Velmi často v nich noc přečkávají bezdomovci a lidé bez střechy nad hlavou. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Potvrdila to i kontrola, na kterou v noci na včerejšek vyrazili policisté. V rozlehlých prostorách kolem hlavního nádraží nalezli řadu vagonů s rozbitými skly nebo ty, kterým chybělo snad vše, co by se dalo zpeněžit. Ani hledání nezvaných obyvatel v soupravách nezabralo dlouhou dobu. Policisté šli najisto. Jednoho důchodce vyhostili s blokovou pokutou z kupé odstaveného vagonu, stálí nájemníci jednoho z vozů kontrolu apaticky přijali ve své „ubytovně na kolejích“.

„Právě ti stálí patří mezi lidi, kteří vlaky nejčastěji rozebírají,“ shodují se při každodenních kontrolách kriminalisté z železniční policie. „Mívají u sebe šroubováky i pilky. Ukradené kovy přenášejí do sběren po vlastních. Pokud je nechytneme při činu, je těžké jim cokoli prokázat,“ doplňují s tím, že za bydlení ve vozech Českých drah mohou udělit jen blokovou pokutu za nedovolený pohyb v kolejišti a hříšníky z místa vykázat. O tom, že se vrátí zpět, policisté ani chvíli nepochybují.

Podle Radka Joklíka z tiskového oddělení Českých drah na odstavných kolejích čekají vagony na údržbu, úklid nebo případné zařazení do náhradních souprav. Celkem to může být až 150 vozů. „Kolem nádraží směrem na jih jsou obrovské prostory, je to členitý terén plný zahrádek, který se prakticky nedá oplotit,“ zmínil Joklík, podle kterého soupravy hlídá kromě policistů i bezpečnostní služba najatá drahami. Ani tato posila nestačí.

Mírnou změnu by mohla přinést stavba nového brněnského odstavného nádraží, která letos začíná. Ta nahradí nynější plochy novými.

Jen loni se podařilo kriminalistům na kolejích brněnského nádraží a v jejich okolí prokázat tři desítky z celkových 78 evidovaných krádeží. Celková škoda převýšila milion korun, bezdomovci si ale přišli na zlomek z této částky. Poslední případ vykradených vlaků zaznamenali policisté v pondělí - dvacetiletá žena ukradla čtyři hliníkové police za šestnáct tisíc korun.

Svou roli v podobném druhu kriminality hrají i nepoctiví výkupci surovin. „Sběrny mají povinnost evidovat hmotnost a druh vykupovaných materiálů a pochopitelně chtít občanku po tom, kdo je přinese,“ uvedl vedoucí brněnské železniční policie Josef Válka. Praxe je ale podle něj jiná. Zaměstnanci sběren často vykupují barevné kovy pod cenou, ale bez evidence.

České dráhy se proti vandalům brání - ve vlacích se tak začínají místo hliníkových objevovat ocelové nebo plastové police, jiný materiál využívají i na okenní rámy. „V areálu nádraží stojí i několik souprav, které jsou na odpis. Po určitou dobu se využívají jako zdroj náhradních dílů, pak půjdou do šrotu,“ tvrdí Joklík o vozech, z nichž si bezdomovci udělali ubytovnu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!