16. července 2010 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bezdomovci mají dostat mikrobus a oázu na kraji Prahy, neziskovky zuří

Bezdomovec. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezdomovec. (Ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Pražští bezdomovci by se mohli přestěhovat na pozemky u ďáblické skládky. Radní pro sociální oblast Jiří Janeček (ODS) chce pro ně na nevyužívaných prostorách zřídit "bezdomoveckou oázu". V té by mohli lidé bez domova žít podle svého stylu života, řekl. Vznik tábora pro bezdomovce se ovšem nelíbí neziskovým organizacím.

Janeček zvažuje i další místo, které se nachází na rozsáhlých pozemcích u průmyslového zařízení ve východní části Prahy. Se vznikem speciálních prostor pro lidi bez přístřeší počítá akční plán bezdomovectví. Materiál kromě vzniku tábora počítá také se zřízením jejich jednotné evidence.

Plán budou radní hlavního města schvalovat na svém prvním srpnovém zasedání. Janeček jím chce řešit "aktuální problémy bezdomovectví" na území metropole. Má být dočasným řešením do vzniku celková koncepce.

Neziskové organizace jsou proti
Vznik tábora, kam by se mohli bezdomovci z centra města přesunout, vzbudil nevoli u neziskových organizací, které se touto problematikou zabývají. Podle nich se takto zamezí návratu těchto lidí do společnosti.

Janeček oponuje, že se magistrát snaží bezdomovcům všemožně pomoci, někteří z nich ale o spolupráci nestojí. Ti se podle něj budou moci usídlit na vymezených pozemcích, kde nebudou obtěžovat své okolí zápachem nebo opilostí a kde je naopak nebudou neustále kontrolovat strážníci.

Podle radního by bezdomovce do "oázy" vozil speciální mikrobus. Na život v ní budou dohlížet speciální pracovníci, kteří by měli za úkol zamezovat například konfliktům mezi obyvateli. "Akční plán si neklade za cíl vymýtit bezdomovectví, ale pomoci osobám bez
přístřeší řešit jejich složitou situaci, včetně resocializace, a zmírnit
negativní jevy, které bezdomovectví doprovázejí, a usnadnit tak běžným občanům hlavního města Prahy jejich každodenní život," píše se v konceptu.

Práce i lékařská péče
Materiál kromě vzniku tábora počítá také se zřízením "jednotné evidence sociálně slabých osob". V ní by se měly shromažďovat údaje o bezdomovcích z jednotlivých organizací, které jim pomáhají. Magistrát tak chce zamezit zneužívání služeb, ke kterému prý v současné době dochází. Evidenci prý odsouhlasil Úřad na ochranu osobních údajů. Podmínkou je písemný souhlas klienta. Od května již evidence funguje ve zkušebním režimu na bezdomovecké lodi Hermes, kterou zakoupil magistrát.

Práci bezdomovcům má nabízet takzvaná "Job kontaktní místa". Lidem bez domova budou umožňovat okamžitý výdělek při úklidu veřejných prostranství či péči o zeleň.

Magistrát chce dále zřídit Centrum integrované pomoci bezdomovcům, které bude sloužit jako další informační a kontaktní centrum. Bezdomovci se v něm budou moci umýt nebo navštívit lékaře, specialisté se jim také budou snažit pomoci v návratu do normálního života.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!