Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Rusko překračuje všechny meze, roste krutost válečných zločinů, řekl Fiala

Česko

  10:11aktualizováno  14:25
Rusko poslední rok ukázalo, že v rámci své agrese na Ukrajině je ochotné překročit veškeré meze včetně lidskosti. Na úterní konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě to řekl premiér Petr Fiala. Seznam válečných zločinů spáchaných na Ukrajině se podle něj rozrůstá a jejich krutost se stupňuje. Varoval před scénářem zamrzlého konfliktu, který by znamenal vznik trvalé bezpečnostní nestability ve východní Evropě.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

„Pokud máme zůstat mezi nejbezpečnějšími zeměmi na světě, nesmíme se bát pro to něco udělat,“ prohlásil premiér Petr Fiala s tím, že země musí podporovat připravenost a věrohodnost obranných sil a dostatečně do nich investovat.

Nadstandardní ochrana, kterou si už téměř čtvrt století ČR užívá v rámci NATO, není zadarmo. Bezpečnost našeho státu podle něj záleží na každém z nás.

„Péče, kterou věnujeme obraně, je znát. Konečně se naplno rozběhla modernizace české armády. V posledních letech resort obrany neměl dost peněz a odkládaly se nákupy a modernizace techniky, která to už silně potřebovala. S tímto riskováním jsme skončili,“ uvedl.

Podle Fialy nebylo po ruské invazi na Ukrajinu třeba nikoho v Česku přesvědčovat, že naše bezpečnost má vysokou cenu. „Že je ve skutečnosti křehká a přímo závislá na našem odpovědném rozhodování či na naší mezinárodní pověsti,“ uvedl.

O rok později je podle něj situace taková, že situace na frontě zůstává vážná a mění se jen pomalu, což představuje nová rizika pro Českou republiku.

Kreml stupňuje krutost

„Kremlu se nepodařilo ovládnout velkou část ukrajinského území, na druhou stranu během posledního roku ukázal, že je v rámci své nepochopitelné agrese ochoten překročit veškeré meze lidskosti,“ podotkl premiér s tím, že seznam válečných zločinů na Ukrajině se neustále rozrůstá a jejich krutost stupňuje.

Varoval, že i přes mírně optimistické zprávy o ukrajinském postupu se nezdá, že by válka mohla skončit v nejbližší době. „Naopak nám stále hrozí scénář zamrzlého konfliktu, který by znamenal vytvoření centra trvalé bezpečnostní nestability ve východní Evropě,“ řekl.

„Uděláme všechno proto, abychom se už nikdy nestali ruskou kolonií,“ prohlásila ministryně obrany Jana Černochová. Slíbila, že brzy předloží novou aktualizovanou obrannou strategii, která bude reagovat na nejnovější bezpečnostní změny.

Za klíčovou označila dohodu DCA o vojenské spolupráci s USA, kterou nedávno uzavřela se svým americkým protějškem Lloydem Austinem.„Smlouva DCA je deklarací, kam patříme. Deklarací, kdo jsou naši přátelé. Někomu se to nemusí líbit,“ uvedla.

Černochová podotkla, že se dohodla s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou na revizi seznamu materiálu, který lze poslat na pomoc Ukrajině. „Co můžeme poslat, pošleme,“ uvedla.

„Všichni doufáme a uděláme maximum pro to, aby Ukrajina zvítězila. Ale bez ohledu na to nebudeme ještě dlouho mít s Ruskem normální vztahy,“ řekl ministr zahraničí Jan Lipavský.

K tomu, aby západní svět mohl upustit od politiky zadržování a mezinárodního izolování Ruska, nebude stačit pouhá změna ruského vedení. „Jedině hlubší proměna ruské společnosti a rezignace na konfrontaci se svými sousedy a Západem nám umožní vystavět s Ruskem nový, přátelský vztah a nastolit v Evropě bezpečnostní architekturu založenou na spolupráci a vzájemné důvěře,“ konstatoval. Do té doby bude podle něj Rusko přímou hrozbou pro celou Evropu.

Upozornil, že idea změny přes obchodní vztahy nefungovala v případě Ruska a nebude fungovat ani v případě Číny. Varoval, že druhá největší světová ekonomika se stává stále více systémovým rivalem, výzvou a v některých oblastech představuje hrozbu.

Hrozba je reálná, varoval Řehka

Náčelník generálního štábu Karel Řehka je podle svých slov i přes přes všechny výzvy, kterým země čelí optimista. „Máme dobře vycvičené a odhodlané vojáky, rozpočet roste, díky novému zákonu o financování obrany je poprvé předvídatelný a existuje společenská a politická vůle s tím pohnout. Teď jenom vydržet,“ uvedl.

Každý potenciální agresor musí podle něj pochopite, že nemá šanci na úspěch a cena by pro něho byla příliš vysoká.

Skončila podle něj doba omezené obranyschopnosti země, doba bagatelizace hrozeb a nalhávání si, že schopnosti napsané na papíře jsou reálné. „Skončila doba, kdy jsme výdaje na obranu považovali za utrácení, dárek pro armádu, nebo dokonce plýtvání,“ prohlásil.

Nebezpečí je podle něj reálné, protivník je reálný a obranyschopnost také musí být reálná. „Nemůžeme lidi držet ve tmě nevědomosti, zlehčovat hrozbu a nemluvit o tom, co se děje,“ dodal.

Jak dodal, země se v tomto ohledu musí dívat také do budoucnosti, na nové technologie. Klasickým příkladem jepodle něj letoun páté generace F-35, o jehož pořízení vláda vyjednává s USA.

„Pokud dojde k jeho pořízení, armáda tak poprvé v novodobé historii získá vyspělou techniku, která je technologicky na špici už v době pořízení, řekl.

Organizátor akce Zbyněk Pavlačík ze spolku Jagello 2000 připomněl, že si Česká republika letos poprvé v moderních dějinách připomíná tři desítky let suverenity, svobody a demokracie, což je období svou délkou zcela bezprecedentní.

Na konferenci odpoledne vystoupil také prezident Petr Pavel. „Nemáme důvod bát se ruských hrozeb. Demokratické společenství je hodnotově, ekonomicky i vojensky silnější,“ řekl Pavel.

Jak dodal, osobně se obává z únavy, na kterou Putin spoléha a z toho, zda západní demokratické společenství dokáže douhodobě udržet jednotu.

Bezpečnost není statek

„Bezpečnost není statek, který si lze jednoduše koupit. Bezpečnost je systém, který je zapotřebí neustále vytvářet, chránit a vylepšovat,“ uvedl na úvod konference Zbyněk Pavlačík ze spolku Jagello 2000, který akci organizuje.

Veřejně poděkoval vládě premiéra Petra Fialy a ministryní obrany Janě Černochové za politickou vůli k nedávném prosazení dosud nevídaného zákona o obranných výdajích, který do budoucna zvažuje politiky dávat každoročně na obranu minimálně 2 procenta HDP.

Jak upozornil, bezpečnost, svoboda a suverenita jsou ze zkušeností vlastních českých dějin od roku 1918 úzce spojené nádoby. „A není pro to jasnějšího důkazu nežli druhým rokem probíhající bezohledná ruská agrese vůči Ukrajině, o které ještě pár dnů před jejím vypuknutím mnozí sebejistě tvrdili, že nikdy nenastane,“ řekl.

Připomněl, že shodou okolností právě na prvním ročníku konference Naše bezpečnost není samozřejmost v roce 2014 podepsali všichni tehdejší předsedové politických stran a hnutí z poslanecké sněmovny s výjimkou KSČM Deklaraci politických stran pro obranu a bezpečnost České republiky, v níž se zavázali zvýšit obranné výdaje na 2 % HDP do roku 2021.

„A opravdu mne těší, že dnes, po devíti letech zde můžeme říci, že je to realita i navzdory velmi složité ekonomické situaci kterou nyní procházíme,“ dodal.

V jednotlivých panelech budou diskutovat vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný, poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar, ředitel bezpečnostní sekce ministerstva zahraničí Martin Povejšil či šéf sekce obranné politiky na ministerstvu obrany Jan Jireš.

V odpoledním politickém panelu tradičně vystoupí představitelé všech politických stran zastoupených v Parlamentu ČR.

Ve speciálním bloku budou diskutovat o třicetileté spolupráci s českou armádou velitelé národních gard amerických států Texas a Nebraska – Thomas Suelzer a Daryl L. Bohac.

Naše bezpečnost není samozřejmost je prestižní českou národní konferencí, na níž se od roku 2014 pravidelně setkávají špičky politické reprezentace, diplomaté, armádní velitelé a přední bezpečnostní experti, aby nejen zhodnotili uplynulé období, ale zejména aby předestřeli plány na další postup při zajišťování obrany a bezpečnosti České republiky.

Jedním z cílů akce je podpořit debatu mezi nejvyššími politickými představiteli, odborníky a příslušníky ozbrojených a bezpečnostních sborů o bezpečnostní situaci.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...