Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bič na stavební úředníky. Pokud se nevyjádří do 60 dní, souhlasí, navrhuje ministryně

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Úředníci by měli mít při stavebním řízení na vyjádření lhůtu 60 dní. Pokud by se do té doby nevyjádřili, znamenalo by to automatický souhlas. Na konferenci při zahájení stavebního veletrhu For Arch to v úterý řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Návrh na zavedení takzvané fikce souhlasu závazného stanoviska do stavebního zákona chce předložit vládě ještě na podzim.

„Úředníci budou muset mít lhůty pro vyjadřování. Není možné, aby se třeba hygiena vyjadřovala dva roky, jiné úřady třeba dalšího tři čtvrtě roku a podobně. Podle našeho návrhu bude lhůta 60 dní. Pokud se úřad nevyjádří, má se za to, že souhlasí,“ uvedla Dostálová.

Liknavost úřadů a nezávazné lhůty jsou podle většiny stavařů, investorů i odborníků jednou z hlavních příčin neúměrné délky stavebního řízení. Podle loňských údajů Světové banky bylo Česko ve vyřizování stavebního povolení na 127. místě ze 185 porovnávaných zemí. Na zahájení větších developerských projektů se v některých případech čeká až deset let.

Klára Dostálová (místní rozvoj).

Klára Dostálová (místní rozvoj).

Od začátku letošního roku v Česku platí novela stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj ale pracuje na přípravě nového stavebního zákona. Jeho věcný záměr chce Dostálová předložit do října 2019. „Naší ambicí je jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení,“ řekla ministryně. Podle ní bude třeba změnit 80 souvisejících zákonů.

Dostálová chce také vytvořit národní investiční plán, díky kterému by mohla provádět strategické investice například v dopravě, životním prostředí nebo energetice. „Tato dokumentace by byla závazná pro územní samosprávu. Dnes jsou všechny strategické investice státu závislé na územních plánech samosprávních celků. A to je problém, protože než se podaří aktualizovat ten stávající, nebo vypracovat nový, trvá to řadu let,“ podotkla Dostálová.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) prodlužuje stavební řízení rovněž časté napadání závazných stanovisek ekologickými sdruženími. Proto navrhuje při těchto odvoláních povinné kauce. „Pokud si je někdo jistý, že úředník někde udělal chybu, chce zpochybnit stanovisko a žádá, aby to dotčený úřad potvrdil, tak budeme za takové podání na každý úřad chtít kauci, dejme tomu 50.000 korun. Když mu to vyjde a tu chybu tam najdou, tak se mu kauce vrátí,“ řekl Ťok.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Testování nových léčiv (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Testování nových léčiv (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Testování nových léčiv (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...