Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Biden by měl mnohé vysvětlit

Česko

Někteří čeští politici chtějí od amerického viceprezidenta vysvětlení, proč USA tak náhle ustoupily od radaru.

PRAHA Ujištění, že jsme spojenci, že o nás mají zájem, a tak trochu i omluvu. To vše očekávají čeští politici od amerického viceprezidenta Joea Bidena.

Muž číslo dva po Baracku Obamovi přijel do České republiky včera večer. Oficiální setkání s českým premiérem a prezidentem ho ale čeká až během dneška.

Podle bývalého českého premiéra Mirka Topolánka by bylo pozitivní, kdyby se Biden „tak trochu“ omluvil za způsob, jakým Spojené státy oznámily odstoupení od svých původních plánů vybudovat v Česku radar. „Způsob i doba, ve které nám bylo oznámeno, že Američané dále neparticipují na projektu protiraketové obrany, nám připomněl doby dávno minulé. Já si nepředstavuji, že náš nejvýznamnější zámořský partner s námi bude komunikovat pomocí nočních telefonátů,“ citovala ČTK Topolánka.

Obama totiž zrušení původního projektu oznámil premiéru Janu Fischerovi telefonicky v noci na 17. září.

Podobný názor jako Topolánek sdílí i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na dotaz, zda je důvod se nějakým způsobem s Čechy usmiřovat, uvedl, že „nebylo hezké, když nejdříve s námi a Poláky vedli jednání, a pak nás pustili k vodě“. „Američané by nám měli potvrdit, že za námi pořád stojí,“ dodal Schwarzenberg.

Lubomír Zaorálek, stínový ministr zahraničí za ČSSD, je ale opačného názoru. Žádné ospravedlňování neočekává a ani pro něj nevidí důvod. „Naznačovat, že by to měla být nějaká mise, která má urovnat rány utržené kvůli tomu, že nemáme základnu? To mi připadá až komické, pokud by to tak někdo chápal,“ uvedl Lubomír Zaorálek pro LN. Jak ale dodal, na setkání s viceprezidentem se těší, protože existuje množství vážných věcí, které je potřeba prodebatovat.

Bidenovu návštěvu včera komentoval i bývalý český prezident Václav Havel. Ten od zástupce USA očekává ujištění, že Američané „o nás mají zájem, že nás někdo jiný nevytlačil z amerického zorného pole“. Uvedl to v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda. „Pokud mají Američané pocit, že se nás dotklo, že se plánu radaru vzdali, pak myslím, že tento pocit je neopodstatněný. Na druhé straně bych já osobně pochopil, kdyby to chtěli vysvětlit podrobněji,“ řekl Havel. Spíše ho prý rozesmutnila „česko-česká“ debata o tom, zda tady má radar stát.

Autor: