Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Big Ben“ vyhrál nad bulvárem

Česko

Tlačil novinář na známého herce „lechtivým“ videem? Podle soudu ano

BERLÍN/PRAHA Jak daleko může zajít bulvární médium? Různými souvislostmi této otázky se včera mnichovský soud. Proti sobě přitom stály dvě různé strany.

První reprezentoval známý německý herec Ottfried Fischer (v Česku proslul jako představitel titulní role komisaře v seriálu Big Ben), druhou stranu pak někdejší novinář z bulvárního deníku Bild. Ve sporu šlo o to, zda žurnalista pomocí videa, na kterém je Fischer zachycený v choulostivé situaci, nutil herce spolupracovat s tímto listem.

Soudce dal včera za pravdu Fischerovi a mimo jiné kvůli nátlaku novináře odsoudil k peněžní pokutě ve výši 14 400 eur. Proces ale bude pokračovat, protože novinář podal odvolání.

O co v případu přesně šlo? Šestapadesátiletý Fischer, který v současnosti trpí Parkinsonovou chorobou, se před časem nechal napálit, když byl ve svém mnichovském bytě nafilmován během sexu s prostitutkami (autory videa soud také potrestal peněžním trestem). Následně si kompromitující záběry -podle agentur za 3500 eur - koupil 29letý novinář. Poté, co se Fischerova aféra provalila, se žurnalista obrátil na hercovu PR-poradkyni. Ta následně Fischerovi doporučila, aby s novinami exkluzivně mluvil. Zde se však celá věc začíná komplikovat. Fischer u soudu vypověděl, že bez videa by s bulvárním listem nemluvil. „Neměl bych k tomu žádný důvod,“ prohlašoval. Naopak novinář tvrdil, že na Fischera neměl žádné požadavky a jeho PR-poradkyni pouze nabídl rozhovor. Chtěl prý jen praktikovat „ofenzivní žurnalismus“, údajně ani nechtěl Fischera vystavit nátlaku. „Obsah CD nebyl z redakčního hlediska v žádném momentu použitelný,“ zapřísahal se.

„Byla to jistá forma laskavosti“ Jeho verzi podpořila i Fischerova PR-poradkyně. „Myslím si, že to byla jistá forma laskavosti, že mi zavolal a o videu mě informoval,“ prohlašovala 59letá žena, kterou však Fischer zřejmě právě kvůli této výpovědi propustil ze svých služeb.

Rozsudek se nelíbil ani mediální skupině Axel Springer, která Bild vydává. Podle ní by jediné správné rozhodnutí bylo to, kdyby byl novinář zproštěn obžaloby. Obvinění týkající se nátlaku jsou prý neudržitelná.

Autor: