Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bikrosařka oplakala vyřazení

Česko

PEKING - Věděla, že když si pohlídá v poslední semifinálové jízdě dvě soupeřky, finále jí neuteče. Jenže bikrosařce Janě Horákové přetrhla plány Argentinka Diazová, která české reprezentantce v první ostré zatáčce padla pod kolo. A Horáková letěla přes řídítka na drsný asfalt. Náraz byl tvrdý. „Vyrazila jsem si dech, proto mi to trvalo déle, než jsem vstala,“ popisovala čtyřiadvacetiletá závodnice.

V hledišti Horákovou pozorovala její maminka a bratr. „Nejezdí na závody často a vždycky, když přijedou, tak spadnu,“ usmála se Horáková. Čtvrtá žena z letošního mistrovství světa se snažila brát prohru s humorem, ale vyřazení oplakala.

Při premiéře bikrosu, této adrenalinové cyklistické disciplíny plné ostrých zatáček, skoků a karambolů, se tak žádný Čech nepředstavil ve finále. „Určitě jsem zklamaná a vyřazení mě bolí víc než modřiny,“ přiznala Horáková.

Bikros je sport pro silné lidi, kteří neznají strach. „Ale úplně bezhlavě tam jet také nemůžete,“ tvrdila Horáková. Z osmimetrové startovní rampy se cyklisté na malém bikrosovém kole řítí padesátikilometrovou rychlostí přes hliněné skoky a čekají je tři ostré asfaltové zatáčky.

Během finále žen i mužů se na trati hodně jiskřilo, pády působily děsivě, ale nakonec po svých odkráčel i několik desítek sekund bezvládný Jihoafričan Nhlapo.

„V zatáčce se jede velkou rychlostí, je poměrně úzká a trochu to tam klouže,“ vysvětlovala příčiny ošklivých pádů Horáková.

Na Argentinku, která do zatáčky bezhlavě vletěla, ale zlost neměla. „Za tohle nikomu nenadávám. A ona tam taky ležela,“ řekla Horáková. „Máma přivezla slivovici, tak si aspoň připijeme, když jsem na první olympiádě,“ usmála se bikrosařka.

O autorovi| MARTIN PRACHAŘ (od zpravodaje LN v Číně)

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat