Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bílé Vánoce budou zřejmě jen na horách

Česko

PRAHA Letošní Vánoce budou nejspíš na blátě. Podle předpovědí meteorologů se totiž o svátcích sněhu dočkají asi jen na horách. V nižších polohách se dá očekávat spíš déšť se sněhem.

Počátek prosince přinese ochlazení až o 7 °C. Do konce týdne se teploty vyšplhají na pět stupňů, v noci mohou klesnout pod bod mrazu. Toto ochlazení by však mělo být jen přechodné a celý poslední měsíc letošního roku bude podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu teplotně nadprůměrný.

Vánoční svátky bez sněhu ale nejsou v posledních letech ničím neobvyklým. „Za posledních 10 let jsme měli tady v Praze a v nížinách bílé Vánoce jen jednou, a to v roce 2003. Máme tady takovou singularitu, předvánoční oblevu. Těsně před Vánocemi k nám od západu, jihozápadu začne pronikat teplejší vlhký oceánský vzduch. Tato singularita u nás platí ze 70 procent. Spíš se teď přikláním k tomu, že Vánoce budou opět na blátě,“ říká meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Její prognóza potvrzuje i výhled ČHMÚ. Od 20. prosince by se denní teploty mohly vyšplhat až k pěti stupňům Celsia, mrznout má jen v noci. Poslední prosincová dekáda bude, stejně jako zbytek měsíce, oblačná. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí minus jeden až plus pět stupňů Celsia, V noci může přituhnout až na minus čtyři stupně.

***

lidovky.cz Nejnovější předpověď počasí najdete na www.lidovky.cz

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...