Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bílé Vánoce? Pro většinu ne

Česko

PRAHA Většina obyvatel Česka zřejmě zažije Vánoce na blátě. Po prudkém ochlazení ze včerejška na dnešek meteorologové sice předpovídají sněžení, to se ale bude podle nich týkat jen vyšších a středních poloh. Lépe řečeno sněžit bude od 400 metrů nad mořem výše. Z bílých Vánoc se tak budou radovat kromě horalů například v Jihlavě, Mariánských Lázních či v Jablonci.

Pražané a lidé žijící v hustě obydlených nížinách si mohou o sněhové nadílce nechat jedině zdát. Dnes a na Štědrý den tu budou srážky pouze smíšené. Denní teploty se budou pohybovat okolo tří stupňů Celsia. V noci má rtuť v teploměrech klesnout až k -3 °C.

Na Boží hod má být více oblačnosti a má více sněžit. Teploty nepřinesou výraznou změnu – v noci od nuly k minus čtyřem stupňům, přes den teploty okolo jednoho stupně nad nulou. Opravdu mrazivý bude až konec týdne, kdy mají pod nulu klesnout i odpolední teploty. „Očekávají se teploty od minus čtyř stupňů Celsia do nuly. Ani v těchto mrazivých dnech ale nečekáme žádné výrazné sněžení,“ říká Jan Pavlík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Vánoce s kulisou sněhových závějí lidé v Praze či dalších městech v nížinách často nezažívají. Loni sice v polovině prosince klesla v Praze teplota pod nulu, kde se držela do konce měsíce, ale sníh ve městě nebyl stejně jako předcházející rok.

Vánoční obleva se podle klimatologa Jiřího Svobody, který srovnává data dlouhodobě naměřená v pražském Klementinu, vyskytuje s pravděpodobností až 70 procent. Promítla se proto i do lidových pranostik, které říkají „Na Adama a Evu očekávej oblevu“ nebo „Chodí-li sv. Kateřina po ledě, chodí sv. Štěpán po blátě“.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...