Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bílé Vánoce zřejmě nebudou, celý prosinec má být teplo a pršet

Česko

  16:23
PRAHA - Mrazy a sníh potrvají jen do začátku prosince. Na zbytek měsíce pak meteorologové hlásí déšť se sněhem, kolem Vánoc vyšplhají teploty přes den až k pěti stupňům Celsia. Nad nulou se bude rtuť teploměru pohybovat po většinu posledního měsíce roku, přituhne jen v noci.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude prosinec teplotně i srážkově průměrný. "Nejchladněji bude v těch nejbližších dnech," sdělil meteorolog.


Prosinec se ohlásí sněhovými přeháňkami a odpoledními teplotami klesajícími až k minus osmi stupňům, v noci pak může být při vyjasněné obloze až minus 17 stupňů.

Postupně se ale začne oteplovat a místo sněhových vloček začne kolem 10. prosince padat mrznoucí déšť. Denní teploty povyskočí na nulu až plus šest stupňů, v noci budou až čtyři nad nulou.

FOTOGALERIE: První sníh v Česku

Čerstvá sněhová nadílka v Bedřichově na Jablonecku.V období od 11. do 20. prosince zůstane obloha zatažená, občasné sněžení vystřídá déšť. Nejvyšší denní teploty vystoupají až na sedm stupňů. V noci pak zpočátku období až minus sedm, postupně až tři stupně nad nulou.

Ani poslední prosincová dekáda zatím podle dlouhodobé předpovědi nevěští bílé Vánoce. Zatažené nebe s občasnými smíšenými srážkami doplní denní teploty mezi minus jedním až plus pěti stupni, při zmenšené oblačnosti se může oteplit až na sedm stupňů Celsia. Obloha se může vyjasnit jen na horách. Výrazné ochlazení nepřijde ani v noci, z počátečních minus sedmi se koncem měsíce oteplí až na tři stupně nad nulou.

Spekulativní odhady
Mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák však uklidňuje, že svátky nakonec přece jen
nemusejí být na blátě. "Předpovědět počasí na 24 až 27 dní dopředu je v současné době zcela nemožné. Výhled počasí na Vánoce dnes proto považujte skutečně jen za orientační, takřka spekulativní," uvedl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!