Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

BIS brání Topolánka. Prý jim žádný úkol týkající se Sazky nezadal

Česko

  17:50aktualizováno  19:12
PRAHA - Společnost Sazka požádá stálou komisi pro kontrolu činnosti BIS, aby prošetřila, zda údajné prověřování firmy tajnou službou bylo zákonné a zda z kontrarozvědky schválně neunikají neprokázané informace.

Předseda ODS Mirek Topolánek foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ČTK o tom informoval mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund s tím, že společnost se obrátí i na premiéra Jana Fischera. Předseda komise pro BIS Jeroným Tejc řekl, že pokud žádost obdrží, bude se jí komise zabývat.

Podle středečních informací serveru Aktuálně.cz připravovali bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) a jeho ministr školství Ondřej Liška (SZ) razantní akci proti managementu Sazky. Zadali prověření firmy u Bezpečnostní informační služby (BIS). Na základě zpráv kontrarozvědky dospěli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu. Topolánek označil informace serveru za cílené útoky, Liška úkolování BIS popřel.

Co řekl Topolánek

Topolánek uvedl, že o zvláštní pozornost BIS směrovanou k Sazce "nežádal a žádat ani nemusel".

"Úkolem BIS je podle zákona také dlouhodobá ochrana ekonomických zájmů státu. Monitorování loterijních společností je proto běžnou součástí její práce," napsal v prohlášení.



Čtěte více: Topolánek s Liškou prý rozjeli akci proti Sazce, nasadili na ni BIS

Sazka již ve středu odmítla spojování s jakýmikoli nezákonnými aktivitami. "Akciová společnost Sazka se v této souvislosti obrátí na předsedu vlády České republiky, předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a jeho prostřednictvím na stálou komisi pro kontrolu činnosti BIS," uvedl dnes Zikmund. Firma chce podle něj pošetřit, "zda mají aktivity BIS zákonný podklad a probíhají v souladu se zákonem a zda nedochází k řízenému, partikulárními zájmy motivovanému úniku neprokázaných informací z prostředí BIS".

"My se zabýváme podněty nejen právnických osob, ale i občanů, takže se této záležitosti budeme věnovat stejně jako každé jiné," řekl ČTK předseda stálé sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD). Pokud komise příslušnou žádost obdrží, vyslechne jak ředitele BIS, tak zřejmě i expremiéra Topolánka. "Očekávám, že pan premiér, bude-li pozván, naše pozvání přijme," řekl Tejc.

Co řekl Liška

Liška úkolování BIS popřel. V rozhovoru pro Českou televizi  uvedl, že jako tehdejší ministr školství se zajímal o to, proč od Sazky neplyne do podpory českého sportu tolik peněz, kolik by bylo žádoucí.

Podle něj je v zájmu státu, aby sledoval finanční toky a vztahy mezi státem a soukromými firmami, s nimiž je v nějakém vztahu. Jestli byla na Sazku nasazena BIS, nechtěl komentovat. Prý by se ale nedivil, kdyby se ukázalo, že kontrarozvědka se touto věcí zabývala.

K požadavku, aby se děním kolem Sazky zabývala parlamentní komise, poznamenal, že není co objasňovat. "Já jsem se nedozvěděl žádné informace, které by svědčily o tom, že byl kdekoli nebo za nějakých okolností porušen zákon," dodal.

Závěry komise nechtěl předjímat. Poslanci mohou své závěry, zda byl nebo nebyl porušen zákon, promítnout do závěrečného usnesení, o kterém se hlasuje. Pokud by komise konstatovala, že zákon porušen byl, má povinnost se obrátit na orgány činné v trestním řízení, aby se touto věcí zabývaly.

Topolánek nám úkol nezadal, tvrdí BIS
Tajná služba aktivity firmy podle Aktuálně.cz detailně sledovala. Topolánka s Liškou podle serveru znepokojilo zejména varování kontrarozvědky, že představitelé Sazky jsou dlouhodobě propojeni s klíčovými úředníky státní správy, kteří mohou ze své pozice ovlivnit chod firmy. Podle zpráv BIS prý šlo zejména o úředníky ministerstva financí, ale i o policisty nebo politiky. V kauze údajně nehrála roli jen otázka bezpečnosti - Topolánek s Liškou se prý snažili zjistit, proč chybí peníze v českém sportu a nakolik za to může management Sazky.

Mluvčí BIS Jan Šubert nechtěl ve středu informace potvrdit. Tajná služba podle něj nemůže veřejně říkat, jakými případy se zabývá. Kontrarozvědka však podle zákona o zpravodajských službách může přijímat úkoly pouze od vlády nebo od prezidenta, nikoli od premiéra či jednotlivých ministrů. Šubert proto odmítl, že by BIS zadal úkol Topolánek. Médiím dnes řekl, že by to bylo protizákonné.

Podle informací Českého rozhlasu 1 - Radiožurnál se BIS zhruba před rokem pokusila zverbovat jednoho ze zaměstnanců Sazky, aby jí vynášel informace z dění v této loterijní společnosti. Pokus o získání agenta v Sazce prý ale nevyšel, zaměstnanec totiž aktivitu tajné služby okamžitě oznámil šéfovi sázkové společnosti Aleši Hušákovi. Rozhlasu to potvrdil sám Hušák, který se údajně poté spojil s ředitelem BIS a požádal o vysvětlení. Rozhlas tvrdí, že agenti tajné služby se snažili kontaktovat i některé zástupce akcionářů Sazky.

Autor: