Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Bizarnostmi je „posedlý“ i Švankmajer

Česko

PRAHA Známým českým sběratelem kuriozit byl císař Rudolf II. Jeho sbírkou se v dnešní době volně inspiroval také režisér a výtvarník, Jan Švankmajer. Spolu s manželkou Evou sbíral řadu let nejrůznější bizarní předměty a třídil je do ucelené kolekce. Vytvářel tím tzv. kunstkameru neboli kabinet kuriozit.

Svoji sbírku přitom průběžně členil do tematických částí. Stovky exponátů je rozděleno do deseti tzv. kapitol Bestiář, Sen, Romány, Rébusy, Alchymie, Hmat, Fetiše, Erotismus, Loutka nebo Mediumní kresby. Mezi exponáty jsou nejen „tradiční“ předměty jako například automatické kresby a fantaskní malby, ale také fetiše a masky.

Hlavním motivem, proč se Švankmajer věnuje sběratelství nezvyklých věcí, je snaha objevit umění i ve zdánlivě primitivních či obskurních věcech. Slavného filmaře přitom nezajímá umění samo, ale jen někteří umělci, nebo spíše některá díla, neboť v nich prý nachází výjimečnou sílu imaginace.

Jan Švankmajer nové „úlovky“ vyhledává nejen v Čechách, ale také na cestách napříč kontinenty. Během návštěvy New Yorku například objevil obchod Evolution, ve kterém jsou k dostání například lebky nebo zkameněliny. Zajímají ho také výtvarná díla od lidí výtvarně neškolených, vizionářů nebo duševně nemocných.

Švankmajerova sbírka byla několikrát vystavena, například v Jízdárně Pražského hradu. Režisér se v řadě svých filmů - Šílení či Spiklenci slasti -, vyznává ze své fascinace obskurními světy. Jeho filmy, které jsou plné neobvyklých rekvizit a animací, obdivují světoví filmaři jako například Tim Burton či Terry Gilliam. Nový Švankmajerův film Přežít svůj život bude mít českou premiéru začátkem listopadu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!