Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

„Blahopřeji sociální demokracii“

Česko

Odcházející americký velvyslanec v Praze Richard Graber bilancuje jednání o radaru a vzpomíná na Míšov

* LN Strávil jste v Praze dva a půl roku. Necháváte za sebou i nějaké neúspěchy?

Které máte na mysli?

* LN Já se ptám...

Co se týká úspěchů, tak jako ten úplně největší bych viděl zrušení vízové povinnosti. A myslím, že i protiraketová obrana - tedy radar - je úspěchem. Zbývá ještě hodně práce, o tom není sporu. Ale už jen to, že jsme byli schopni vyjednat a uzavřít obě smlouvy, je velkým pokrokem. Byla to tvrdá jednání. A myslím, že to jsou férové dohody.

* LN Při rozhovoru, který jsme spolu vedli před dvěma lety, jste tvrdil, že jste v otázce radaru optimistou. Jste jím i nyní, kdy není o ratifikaci smluv v českém parlamentu jasno?

Ano. Chápu, že je to problematické téma. Možná dokonce ještě problematičtější, než bych čekal, a to z mnoha důvodů. Podle mě ale nakonec bude dohoda ratifikována. Je to velmi důležité. A skutečně si myslím, že zdejší opozice sehrává v celém procesu velmi důležitou roli - naléháním, aby se tento bilaterální protiraketový systém stal širší součástí NATO. A v tomto ohledu jsme v alianci dosáhli během uplynulých dvou let obrovského pokroku. Nyní všichni spojenci říkají: ano, je tu nebezpečí, ano, existuje odpověď, je tu bezpečnostní spojenectví a jsou tu úkoly pro NATO, jak pokročit při budování celkového protiraketového systému. Blahopřeji tedy sociálním demokratům, zeleným a dalším, kteří naléhali. Myslím, že USA naslouchaly.

* LN Pokud porovnáte jednání například se sociálními demokraty a starosty obcí ležících v okolí místa v Brdech, kde má radar stát, co bylo těžší?

Je tam hodně rozdílů. Starostové mají obavy týkající se jejich vesnic a měst, jde tam o jiné otázky. Úkolem naší ambasády - a velvyslance - není jen mluvit s těmi lidmi, kteří s vámi souhlasí, ale mluvit se všemi. Dozvědět se o tom, co lidi zajímá, jaké mají obavy. Porovnávat starosty a sociální demokraty není zcela správné. Myslím ale, že v obou případech jsme naslouchali a pokoušeli se vysvětlit naši pozici. A doufám, že až v otázce radaru padne konečné rozhodnutí, tak z toho dokážeme odstranit trochu politiky a opravdu se soustředit na to hlavní - a tím je ochrana a bezpečnost Spojených států a jejich spojenců.

* LN Byl jste - příjemně, či nepříjemně - překvapen některým zdejším politikem?

Alespoň naznačím. Občas jsem cítil zklamání z extrémní, slepé oddanosti politickým stranám. Je tu ale i řada příjemných politických vůdců z prakticky všech stran, s nimiž jsem spolupracoval - včetně sociálních demokratů, křesťanských demokratů, zelených, ODS...

* LN Takže jste měl pocit, že někteří stavějí oddanost své straně výš než vitální otázky státu?

Občas ano.

* LN Je to i případ nynějšího handrkování o prodloužení české mise v Afghánistánu?

Mise v Afghánistánu je velmi důležitá. Dostalo se mi cti navštívit před pár týdny Kábul a strávit nějaký čas s českými vojáky a civilisty, kteří se ve velmi náročné části země pokoušejí vytvořit lepší podmínky k životu. A já skutečně doufám, že (český) parlament nalezne způsob, jak jejich pobyt prodloužit, protože to je obrovsky důležité.

* LNA pokud parlament tento způsob nenalezne a čeští vojáci budou muset být staženi?

Tak to bude strašně nešťastné.

* LN Co plánujete, až se vrátíte domů?

Ještě přesně nevím. Nyní mám v plánu vrátit se do USA a zvážit různé příležitosti. Doufám ale, že Česká republika bude nějak součástí mých budoucích plánů.

* LN Nevrátíte se ke své práci pro Republikánskou stranu?

Jak dobrovolník jsem pro ni pracoval dlouhou řádku let. Mám tušení, že nějakým způsobem zůstanu v politice, v tomto okamžiku ale nemám žádné konkrétní plány. Uvidíme, co se stane.

* LN A co můžeme očekávat od nové administrativy a jejího přístupu k protiraketové obraně? V týmu Baracka Obamy je několik zastánců celého projektu...

Očekávám, že v nějaké podobě v tom nová administrativa pokročí. Nemůžu to tvrdit s jistotou, závisí to na novém prezidentovi a jeho týmu. Určitým náznakem je ale samotné složení tohoto týmu. (Staronový) ministr obrany Gates je jasným zastáncem protiraketové obrany, ministryně - či senátorka -Clintonová není proti tomu... Ať už jste ve Spojených státech republikán či demokrat, když dojde na otázku ochrany naší země, našich obyvatel a našich spojenců, tak neexistuje moc rozdílů. Všichni se shodnou, že ze Středního východu - konkrétně z Íránu - přichází vážné nebezpečí.

* LN Měl jste pocit, že podobná shoda panuje i tady v Česku?

Myslím, že tu jsou někteří členové parlamentu, kteří povahu toho nebezpečí, jeho naléhavost a možné dopady na tuto zemi zpochybňují. A to je důležité téma k debatě. I všichni spojenci v NATO v tomto ohledu už nalezli shodu a řekli: Ano, existuje tu hrozba.

* LN Otázka na závěr - co budete po odjezdu z Prahy postrádat nejvíc?

Lidi, tak tomu je vždycky. Dostalo se nám tu vřelého uvítání. Ty nejlepší vzpomínky budu mít na setkání s vysoce postavenými lidmi v této zemi - prezidentem Klausem, prezidentem Havlem, premiérem, představiteli obchodní sféry... Zároveň ale budu v nejlepším vzpomínat například na to, jak jsem seděl v místní hospodě v Míšově (na Plzeňsku, nedaleko zamýšleného místa pro radar - pozn. LN) a nad pivem si povídal s místními lidmi o jejich obavách.

***

Richard Graber Jako americký velvyslanec působil v Praze od podzimu 2006, kdy vystřídal Williama Cabanisse. Do té doby působil především jako právník, a to již od roku 1981, kdy tento obor vystudoval na Boston University. Zároveň se ale v domovském Wisconsinu angažoval v Republikánské straně, kde od roku 1999 působil jako jejím místní předák.

O autorovi| Petr Pešek, redaktor LN

Autor: