Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác

Blamáž odvrátil až Necid

Fotbalová reprezentace porazila slabou Maltu až gólem jedenáct minut před koncem

JABLONEC Premiéra trenéra Františka Straky na lavičce fotbalové reprezentace skončila rozpačitě.

Nezkušený český tým sice vyhrál 1:0 nad jedním z nejslabších týmů Evropy gólem Tomáše Necida, ale nedostál Strakovým slibům o oku lahodící podívané. Trápící se tým zaměstnával především ústní panty zívajících diváků.

S Maltou v minulosti odehráli čeští fotbalisté osm utkání. Pětkrát vyhráli a třikrát remizovali. Pokud však chtějí pomýšlet na postup na mistrovství světa v Jihoafrické republice, měli by takto slabého soupeře přejet rozdílem třídy.

Za normálních okolností by tomu tak pravděpodobně bylo. Jenže se sedmi nováčky v základní sestavě byli domácí týmu od Středozemního moře vyrovnaným soupeřem. Rozdíl prostě nebyl znát.

Nikdo nevěděl, co od zápasu čekat, ale každý patriot někde v koutku duše doufal, že se podceňovaný tým sehraje a najde se alespoň jeden hráč, který překvapí.

Jenže talentovaný záložník Martin Fillo nedokázal vybočit z podprůměrnosti. Slávista Jaroslav Černý jen těžko stíhal reprezentační tempo a brankář Tomáš Grigar hýřil nejistotou. A co ostatní? Za zmínku stojí snad jen střelec Necid, který vyčníval nejen vzrůstem a fotbalovým umem, ale také jediným gólem zařídil vítězství.

Přitom Češi nezačali špatně. Fillo hned ve druhé minutě odcentroval

Česko 1 Malta 0

***

Branka: 79. Necid. Rozhodčí: Fautrel -Gringore, Benech (všichni Fr.). ŽK: Limberský - E. Muscat, Agius. Diváci: 6019. Poločas: 0:0.

Česko: Grigar (46. Zlámal) - Hubník, Šimůnek, Brabec (54. Klein), Kadlec (46. Šírl) - Kolář, Hübschman, Fillo (46. Limberský), Černý (46. Pudil) - Magera (46. Lafata), Necid.

Malta: Hogg (46. M. Muscat) - E. Muscat (46. Briffa), Dimech, Caruana (46. Aigus), Bajada - A. Muscat, Schembri (76. Pace), Hutchinson, Fenech (72. Azzopardi), Cohen (46. Sammut) - Bogdanovic.

právě na nabíhajícího Necida. Ten ale hlavičkoval pouze do rukavic hostujícího brankáře.

Pak přišly chvíle Malty. Pod vedením Dušana Fitzela si během utkání vytvořila mnoho gólových příležitostí. Míč od Bogdanoviče v 57. minutě nakopnul Sammut, ale jeho prudkou střelu zneškodnil vystřídavší gólman Zlámal. Pouze on a neschopnost zakončit dělila Česko od velké ostudy.

Probuzení z letargie přišlo až na konci zápasu. Hosté pomalu zaostávali s fyzičkou a Strakovi svěřenci šlápli na plyn.

Drtivý tlak proměnil ve výhru až Tomáš Necid. Hubník krásně nacentroval a kanonýr CSKA Moskva z první zakončil přesně pod břevno.